SpaceX'in Falcon 9 roketi yine başarısız oldu


13 Nisan’da TSİ 23.33’de fırlatılması planlanan Falcon 9 roketi kötü hava koşulları nedeniyle bir sonraki güne ertelenmişti. Dün TSİ 23.10’da yapılan fırlatma, roketin Dragon kapsülünden ayrılmasına kadar başarılı olsa da bir önceki fırlatma da olduğu gibi roket okyanusta belirlenen noktaya başarılı iniş yapamadı.


Tekrar kullanılabilir roketler konusunda ciddi anlamda çaba sarfeden SpaceX çalışanları Falcon 9 roketinin 2015 yılı içerisinde benzer bir görevde başarılı bir iniş gerçekleştireceğini düşünüyor. Roket fırlatılmadan önce başarılı iniş yapma şansını %50 olarak gören Elon Musk Dragon kapsülünün yerleştirildiğini ancak roketin fazla sert bir iniş yaptığını Twitter üzerinden bildirdi.


Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilen Dragon kapsülünün içinde astronotlar için 1 aylık yemek ve 40 deneylik malzeme vardı. Bunların yanında ekstra olarak yerçekimsiz ortamda kullanılabilen kahve makineside Dragon kapsülünün içindeydi.
Yeniden kullanılabilen roketler üzerinde yoğun çalışan SpaceX hakkında daha önce yazdığımız şu yazıya da bir göz atmanızda fayda var — SpaceX’in Falcon Heavy animasyonu ve bir miktar Elon Musk. 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.