Spotify, "Sponsorlu Şarkılar" Özelliğini Test Ediyor | Dijitaller

Spotify, ”Sponsorlu Şarkılar” Özelliğini Test Ediyor


Spotify için yeni gelir kaynağı

Spotify kullanıcıları hem masaüstü hem de uygulamasında yeni bir özelliğin geldiğini fark etti; Sponsorlu Şarkılar. İsteğe bağlı olarak aktif edilebilen ya da kapatılabilen özellik Spotify için yeni bir gelir kapası olacak. Sponsorlu içerikler aslında Spotify’da yeni olan bir şey değil, geçtiğimiz yıl popüler çalma listelerine marka sponsorlukları verilmeye başlanmıştı.

Bununla birlikte Spotify’dan yetkililerin The Verge’e verdiği bilgiye göre ”Sponsorlu Şarkılar” şimdilik test sürecinde ve sadece hizmetten ücretsiz olarak yararlanan kullanıcılarda gösterilecek. Tabi bu özellik ile sizin çalma listenize yada herhangi bir çalma listesine şarkılar saklanmayacak yada banner şeklinde olmayacak. Bunun yerine, takip edilen çalma listesinin üzerinde sabit bir şekilde gösteriliyor. 

Hemen üstte yer aldığı gibi NEIKED’in “Call Me” parçası çalma listesinin üstünde öne çıkarılıyor. Burada gösterilen şarkılar, kullanıcının zevkine göre belirleniyor. Tıklandığında ise doğrudan çalmaya başlıyor ve kaydediliyor. Ek bir reklam tıklamasına maruz bıraktırmıyor. Ki, böylesi çok daha iyi zira daha farklı bir reklam gösterme yoluna girişselerdi kullanıcı kaybına yol açabilirlerdi.Bu yeni özellik “Sponsorlu şarkıları göster” şeklindeki ayar ile otomatik olarak bazı kullanıcılarda etkin durumda. Eğer sizde bu ayar etkinse bunu masaüstünde Ayarlar > Gösterim Seçenekleri, mobilde ise Ayarlar > Sponsorlu İçerik kısmından kapatabilirsiniz. Bu arada ücretli sürümdeki bazı kullanıcılarda da bu ayar görünebilir, ancak telaşa gerek yok.

Spotify’ın bu hamlesi aslında tamamen finansman odaklı. Her ne kadar 140 Milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaşsa da şirket, geçtiğimiz yıl 390 Milyon dolar zarar açıklamıştı. Ayrıca bu yıl içerisinde borsaya açılmayı planlayan Spotify, bu sayede geçen yıl gerçekleştirdiği 1 Milyar dolarlık borcun mali yükünden kurtulmayı hedefliyor.

Kaynak; The Verge TechCrunch

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spotify, ”Sponsorlu Şarkılar” Özelliğini Test Ediyor

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz