Stephen Hawking; İnsanlığın 1000 Yıl Ömrü Kaldı


Bilim dünyasının yaşayan en büyük beyinlerinden ve dehalarından olan Stephen Hawking, son dönemlerde yaptığı açıklamalarda genelde çarpıcı bir dil ve karamsar bir hava kullanıyor. İnsanlığı geleceği noktasında ümitsiz görünen Hawking, yaşanan teknolojik gelişmeler ve iklim değişikliği konularına bakıldığında aslında öngörülerinde çokta yanlış ifadeler kullanmıyor diyebilirim.

74 yaşındaki Hawking, insanlığın son 50 yılda evren hakkında algısının neredeyse tamamıyla değiştiğini belirtiyor ve bundan da memnuniyet duyuyor zira insanlığın kurtuluşunun bu alandaki gelişmelere bağlı olduğunu savunuyor. Oxford Union Society’de konuşan Hawking, insanlığın Dünya üzerinde kaldığı sürece ömrünün 1.000 yıldan uzun olmadığını ifade ediyor. 
2304210
Yaşanan gelişmelere ve iklim değişikliğinin giderek tırmandığına şahit olduğumuz bu dönemde aslında bu açıklama mantıksız gelmiyor. Dünya kaynaklarını hızlıca tüketerek dengeyi bozuyor, ve kirletiyoruz. Geri dönüşü olmayan bu hamlelerimiz ileride Dünyayı yaşanılabilir statüsünden çıkarabilir.

Stephen Hawking’e göre insanlığın kurtuluşu ise diğer gezegenlerde koloniler kurmak ve Dünyaya olan bağlılığı bitirmekten geçiyor. Zaten eninde sonunda Dünyanın tükeneceğini biliyoruz ve başka gezegenlerde hayatımıza devam edeceğimize şimdiden eminiz. Hatta bildiğiniz gibi önümüzdeki birkaç on yılda Mars’ta koloni kurmaya başlayacağız.

“Ayaklarınıza bakmak yerine yukarı yıldızlara bakın. Gördüklerinize anlam vermeye çalışın, evrenin var oluşunun sebebini merak edin. Meraklı olun.” -Stephen Hawking

Kaynak; CNN


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir