Synergy ile Klavye-Mouse Paylaşımı | Dijitaller

Synergy ile Klavye-Mouse Paylaşımı


Bazen aynı anda birden fazla bilgisayar ile uğraşabiliyorsunuz. Bu her bilgisayar için bir masada ayrı ayrı klavye ve fare hem düzensizliğe hem de kafa karışıklığı oluşturabiliyor. Kimiz zamanda elinizde yeteri kadar klavye fare olmadığından bilgisayar değiştirdikçe usb adaptörü de yanınızda götürmeniz gerekebiliyor.

Synergy adlı uygulama sizin bu sorunuza çözüm olabilecek programlardan biri. Synergy yerel ağ üzerinde klavye ve Mouse paylaşımı yapan bir uygulama. Bu programı kullanırken tam performans alabilmek ve gecikme olmaması için cihazlarınızın bağlantısını kablo ile  yada 5 GHz wifi ile yapmanız gecikme problemini ortadan kaldıracaktır. Klavye ve Mouse paylaşımı yapacağınız bilgisayarda Synergy Server , diğer cihazlarda ise Synergy Client kullanacaksınız.

Linux kullanıcıları debian ve türevlerinde sudo apt-get install synergy komutu ile kurulumu gerçekleştirebilirler. Windows kullanıcılarında ise http://www.tamindir.com/synergy/ adresi üzerinden synergy indirebilirler.

Programın Kullanılması

Program linuxda ve windowsda aynı arayüze sahip. Klavye ve fare paylaşımı yapmak istediğiniz bilgisayarda seçeneklerden “Sunucu” olarak seçin .

Diğer cihazların ekran konumunu ayarlamak için “Sunucu ayarla” butonuna tıklayın. Yeni cihaz eklemek için ekran simgesini istediğiniz konuma sürükleyin.Yeni oluşan ekrana çift tıkayarak seçenekleri açın.  “Aliases” adlı kısıma eklemek istediğiniz 2. bilgisayarın ekran adını girin. Ekran adını diğer bilgisayarda uygulamayı çalıştırarak bulabilirsiniz.

Diğer cihazlarda client seçeneğini seçin ve sunucu olan bilgisayarınızın ip adresini yazdıktan sonra start a basarak bağlantıyı gerçekleştirin.

Oyun oynarken yada video izlerken farenizin diğer cihaza geçmesini istemiyorsanız sunucu uygulamasını kapatabilirsiniz. Linux cihazınızda donanımsal olarak bir erişim yoksa (örneğin raspberry pi aldınız klavye fare yok, sadece laptop var) cihazınıza ssh ile bağlandıktan sonra client başlatmak için synergyc Bağlanacağınız-sunucunun-ip-adresi komutu ile bağlantıyı başlatabilirsiniz (örnek synergyc 10.0.0.10) . Uygulamayı kapatmak için killall -9 synergyc komutunu kullanabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Synergy ile Klavye-Mouse Paylaşımı

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz