Tarihimizde İlk Defa Gezegen Keşfettik; Adı Türk ya da Atatürk Olabilir! | Dijitaller

Tarihimizde İlk Defa Gezegen Keşfettik; Adı Türk ya da Atatürk Olabilir!


Gurur verici.

Türk bilim insanları ülkemizde uzun yıllar yaptıkları gözlemlerin sonucunu almaya başladı. Tarihimizde ilk defa bir gezegen keşfini yapıyor oluşumuz gerçekten gurur verici. Kendilerini içtenlikle kutladığımızı ve başarılarının devamını temenni ettiğimizi bildirelim ve ayrıntılı detaylara geçelim.

Doç. Dr. Mesut Yılmaz, Prof. Dr. Selim Osman Selam, Prof. Dr. Varol Keskin ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde doktora öğrencisi İbrahim Özavcı ile beraber yapılan araştırmalar ve gözlemler sonucunda yeni bir gezegen keşfine imza atıldı.

HD 208897 olarak bilinen dev bir yıldızın yörüngesinde tespiti oldukça zorlu olan Jüpiter kütlesinde gezegen bulundu. Yeni keşfedilen Jüpiter benzeri öte-gezegen, yüksek hassasiyetli radyal hız ölçümleri sayesinde tespit edildi.

HD 208897 yıldızı, Dünya’dan yaklaşık 210 ışık yılı uzaklıkta bulunan Güneş’ten 5 kat daha büyük olan dev bir yıldız. Kırmızı Dev olma yolunun erken safhasında olan bu yıldız aynı zamanda metal açısından da oldukça zengin. HD 208897 yıldızı, 2007 yılından beri süren uzun vadeli araştırmanın sadece bir adımı olarak karşımıza çıkmakta. Bu araştırmanın asıl amacı G ve K tipi denilen yıldızların yörüngesinde bulunan gezegenlerin keşfedilmesini kapsıyor.

Antalya’daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ndeki (TUG) 1.5 metrelik Rus Türk Teleskopu (RTT150) ve Japonya’daki Okayama Astrofizik Gözlemevi (OAO) ‘da bulunan Yüksek Dağılım Echelle Spektrografı (HIDES) ile Ankara Üniversitesi Kreiken Gözlemevi’nden yapılan gözlemler sonucunda HD 208897 yıldızının yörüngesinde bir gezegen olduğu keşfedildi.

Hareketleri Dünya’ya Benzer Ama Yaşam Yok

Araştırmacı ekibimiz bulunan gezegenin en az 1.4 Jüpiter boyutunda olduğunu keşfetti. Kendi yıldızı etrafında dönüşünü 353 günde tamamlayan gezegenin yıldızına olan uzaklığı ise 1.05 AU (Astronomik Birim). Bir not; AU bir uzaklık birimidir ve Güneş ile Dünya arasındaki mesafeyi 1 AU olarak temel alır. Sonuç olarak bulunan gezegenin yıldızı etrafında dönüşü ve uzaklığı Dünya ile çok benzer. Fakat buna rağmen, keşfedilen gezegen ilginç bir şekilde Jüpiter gibi bir gaz devi yani bir hayat barındırması neredeyse imkansız.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi

Gezegene Türk ya da Atatürk İsmi Koyulabilir

Yılmaz, yaptığı açıklamada ABD, Avrupa ve Japonya gibi ülkeler keşfettikleri ilk yıldızlara isimler verdiklerini belirterek, yaptıkları gezegen keşfine “Türk”, “Türk1” ve “Atatürk” isimlerinden birini vermek istediklerini aktardı.

Son olarak belirtmem gerekir ki, ülkemizi uzay sınıfında görmek mutluluk verici. Evet, tarihimizde ilk defa bir gezegen keşfediyor oluşumuz çok önemli ancak bunun mutlaka devamı gelmeli. Daha büyük ve gelişmiş gözlemevlerine ihtiyacımız var.

#Kaynak; Phys.org – Astronomy & Astrophysics 

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarihimizde İlk Defa Gezegen Keşfettik; Adı Türk ya da Atatürk Olabilir!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz