The Great Heist – Halka Açık Betasını Tamamlıyor


Merhaba arkadaşlar, bu gün size Popmundo ve yakın zamanda tamamlanmış sürümü yayınlanacak olan The Great Heist isimli browser tabanlı rol yapma oyunlarından bahsedeceğim. Browser oyunlar günümüz dünyasında hemen hemen herkesin kolayca ulaşabildiği ve ekstra donanım gerektirmeyen oyunlar olduklarından popülerliklerini arttırmaya devam ediyorlar. Ülkemizde bu tarz oyunların en büyük örneği hiç şüphesiz Popmundo’dur. The Great Heist(Yazının devamında TGH olarak kullanacağım) ise bu oyunda uzun zamandır geleceği söylenen suç rolünü bize sunacak.

Genel Görünüm

Screenshot_1
Popmundo ya da TGH oynayabilmek için iki siteden her hangi birinde hesap oluşturmanız yeterli. Bu hesap ile iki siteye de giriş yapabilir, hem müzik kariyeri karakteri hem de suç kariyeri karakteri oluşturabilirsiniz. Bu karakterlerle tıpkı diğer karakterler gibi ilgilenebilir, randevuya çıkabilir ya da yemeğe davet edebilirsiniz. Birbirinden bağımsız iki farklı karakterinizin olması ve dışardan kimsenin bu durumu anlayamaması rol playing açısından çok büyük bir artıdır. Yukarıdaki görsel, karakterinizi oluşturduktan(Görüntüdeki benim suç karakterim) hemen sonra göreceğiniz görseldir. Arayüzün Türkçe olması oyunu öğrenme hızınızı arttırırken, ihtiyacınız olacak bütün butonların ana sayfada derlenmesi de karakterinizin ihtiyaçlarını hızlıca gidermenizi sağlıyor. Yani 2-3 günde 1 kez girip günde 5 dakikanızı ayırarak kariyerinizde gerçekten hatırı sayılır bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

İki oyun da bünyesinde her dil için ayrı ayrı onlarca tercüman, forum moderatörleri ve gözcü olarak adlandırılan üst düzey yetkilileri bulunuyor. Bu sayede oyunda haksızlığa uğradığınızda hakkınızı kendi dilinizde rahatlıkla savunabiliyorsunuz. Farklı dillerden bahsetmişken Türk camiasının oyunlarda en kalabalık oyuncu topluluğunu oluşturduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu durum, oyunla ilgili sorularınıza çok kolay cevap almanızı ve kolayca sosyal çevre oluşturabilmenizi sağlıyor.
Random_7
İki oyun da ücretsiz ve pvp olarak nitelendirilebilir. Para karşılığı alabileceğiniz sadece iki ürün bulunuyor, bunlardan bir tanesi VIP, diğeri ise kredi çeki. Bu iki ürün de ana kariyer yönünden adaletsizlik yarattığı söylenemez. Oynadığım diğer oyunlarda bulunan premium özelliklerine bakınca bu iki ürünün verdiği özellikler epey yetersiz kalıyor. Aklıma gelen VIP özelliklerinden bir kaçı şöyle; uzaktaki birine telefon ederek ilişkinizi yükseltebilme özelliği, karakterler arası evlenebilme ve şehirlerin vali seçimlerine aday olabilme ya da oy verebilme. Gördüğünüz gibi VIP özellikleri sadece sosyal ilişkileri etkilerken, oyunun temel sistemlerinden hiçbir ine ekstra katkı sağlamıyor. Kredi çekleri ise ilerde sıkılırsanız  karakter adınızı, cinsiyetinizi değiştirebilmenizi sağlıyor. Bunun dışında evlatlık alma ve verme işleri için gerekiyor. Yine direkt olarak oyunların temel çarklarına dokunmuyor.

The Great Heist

Crime_Random_3
Geçtiğimiz haziran ayında kapalı betasını tamamlayan TGH, yaklaşık 2 aydır kullanıcıya açık betasıyla hizmet veriyor. Yakın zamanda full sürümüyle güncellenecek olan oyun epey aktif bir geliştirici takımına sahip. Geliştiriciler, kullanıcıların sistemlerle ilgili bulduğu hataları hızlıca düzeltirken, diğer yandan da rol yapma kalitesini arttıracak oyun geliştirme  tavsiyelerini hızlıca ekleme gayretindeler. Bir ay önceki versiyonla şu anki versiyon arasında hem stratejiler yönünden hem de oyun zevki yönünden epey bir fark olduğunu söyleyebilirim.

Oyun, Türkçe’ye Büyük Soygun ya da Büyük Vurgun olarak çevrilebilir. Adından da anlayacağınız gibi TGH’nin temeli yapılan soygunlara dayanıyor. Yani birbirleriyle çatışan çeteler değil, bir yerleri soyan çeteler yarışıyor. Bir çeteye dahil olabilir ya da tek başınıza bir çete olabilirsiniz, bu tamamen sizin tercihinize bırakılmış. Suç dehası, bilgisayar korsanı, kabadayı, hırsız gibi birçok çete rolünden birini seçerek yeteneklerinizi ve karakterinizin fiziksel özelliklerini o doğrultuda geliştiriyorsunuz. Başarılı soygunlar yaptıkça listelerde yükseliyor, hapishaneye düştükçe listelerin derinliklerine doğru yol alıyorsunuz. Bir de PvP özelliği var TGH’nin. Aktif edildiğinde birbirinizin üzerinden ve araçlarından eşyalar çalabiliyor, PvP’yi kabul etmiş başka suçluların meskenine dalabiliyorsunuz. TGH’yi özellikle Pvp’yi aktif ederek oynamanızı tavsiye ederim.
Crime_Random_2

Popmundo

Yaklaşık 15 yıldır aktif olan müzik kariyeri odaklı role playing versiyonu. Türkiye’de popülerleşmesi 2006 yılında İstanbul’un oyuna şehir olarak eklenmesi ve Türkçe tercümenin başlaması sayesinde gerçekleşti. O dönemlerde oyunu oynayan Türklerin büyük çoğunluğu hala oyunu oynamakta. İlginç bir şekilde bir süre oynayan insanlar üzerinde bağımlılık yaptığını çıkarabiliriz buradan.
Random_6
Popmundo, dünyanın her yerinden 49 şehri içerisinde barındıran sosyal bir dünyadır. Neden sosyal diyorum? Çünkü TGH’de yalnız ve gölgelerde yaşamayı seçen kişilerin popmundo karakterleri hep göz önündedir. Oyunun temelinde her pop yıl(56 gün) 49 şehrin her birinde konser vermek ve hayran kitlesini olabildiğince yükseltmek. Bu sayede albüm satışlarından para kazanmak, gazetecilerle ropörtaj yaparak şöhretini arttırmak ve tv’lere davet edilmek diyebiliriz. Kısacası şöhret hayatını yaşayabilmek için her şehirde konser vermeniz gerekiyor. Konser seviyeniz yükseldikçe bilet satış fiyatlarınız artıyor ve tabii doğru orantılı olarak single ve albüm satışlarınız artıyor.

Ortak Dünya

Dünyaların ortak olması bir takım sorunlar yaratıyor. Bunların en bariz örneği TGH karakterlerinin Popmundo karakterlerinin evlerine girememesi. Ancak Popmundo karakterlerinin TGH karakterlerine ev anahtarı verebilmesi ve dolayısıyla TGH karakterlerinin tamamen güvenli evlere sahip olmaları. Şu sıralar bunun önüne geçilmesi için yapılan öneriler değerlendiriliyor. Onun dışında iki dünyanın bir arada gayet iyi gittiğini söyleyebilirim.
Şayet ilginizi çektiyse popmundo.com ya da thegreatheist.com üzerinden bir adet üyelik oluşturabilir, dilediğiniz oyunu ya da iki oyunu birden oynayabilirsiniz.
Not: Bu yazı Dijitaller takipçisi, Alper Yörük tarafından hazırlanmıştır.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.