Trappist-1 Yıldız Sistemi Hayat İçin Çok Yaşlı Olabilir


Umutlanmıştık oysa

Eğer bizim Güneş Sistemi’mizi sevmiyor ve başka sistemlere gitmek istiyorsanız size ne yazık ki kötü bir haberimiz var. Hatırlayacağınız üzere bundan yaklaşık 5-6 ay önce Trappist-1 adından yeni bir yıldız sistemi keşfedilmişti ve yaşam için oldukça elverişli olabileceği düşünülmüştü. Gelen son bilgiler ise bu sistemin yaşam için çok yaşlı olabileceğine işaret ediyor.
Araştırmacıların aktardığına göre Trappist-1 sisteminin cüce yıldızı 5.4 milyar yıl ila 9.8 milyar yıl arasında bir yaşa sahip olabilir. Bu, bizim Güneş Sistemi’mizden yaklaşık 4.5 milyar yıl daha yaşlı olduğunu gösteriyor. Elbette bunlar birer tahmin ancak cüce yıldızın yaydığı kuvvetli radyasyon ve yüksek enerji, sistemde bulunan gezegenlerin atmosferlerini ve su kaynaklarını yok etmiş olabilir.
Trappist-1 hakkındaki tüm bilgiler için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;
Tüm Detaylarıyla Bulunan 7 Gezegen; Trappist-1

Eğer radyasyonu engelleyecek kadar kalın bir atmosfere sahip gezegen varsa bile bunun kaderinin Venüs gibi yani sera gazları ile bir cehenneme dönmüş ve yüzeyi pişmiş bir şekle bürünmüş olabileceği aktarılıyor.Ekipten Adam Burgasser yaptığı açıklamada: eğer hayat varsa bu zor bir türdür. Milyarlarca yıl aşırı koşullarda hayatta kalması gerekir, dedi.
Sonuç olarak, Trappist-1 hakkındaki yaşam fikirlerimiz gitgide azalsa da bunların çoğunun tahminden öteye gitmediğini (yıldızın yaşı hariç) söylemek gerek. Trappist-1 gibi cüce bir yıldız aslında o kadar kararlı bir yaşam sürer ki evrenin şuan ki yaşından (13.7 milyar yıl) 900 kat daha fazla hayatta kalması beklenebilir ve bu süre boyunca sıcaklık da tutarlı kalacaktır.
Yeni gelişmeler olduğunda sizlere aktaracağız.
#Kaynak; NASA


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir