TRT'nin ''Bir Fikrin Mi Var'' Organik Hoşaf Birinci Oldu, Evet Oldu


Girişimcilik 101

TRT Haber’de yayınlanan ”Bir Fikrin Mi Var” adlı yarışma, bir süre önce garip bir işe imzasını attı. Bir Fikrin Mi Var yarışması öğrenci, akademisyen yada herhangi bir vatandaşa girişimci olma fırsatı sunmak üzerine oluşturulmuş gerçekten güzel bir konsept ama aynı şeyi jüri için söylemem mümkün değil.
Batmayan deniz gözlüğü, portatif fizik tedavi cihazı ve organik hoşaf adlı fikirler ile jüri karşısına çıkan yarışmacılar arasında jüri birinci olarak organik hoşaf projesiyle gelen yarışmacıyı seçmiş durumda. Eleştirilerin bir tufan gibi büyümesinin nedeni ise sağlık alanında boy gösteren fizik tedavi cihazı yerine neden organik hoşafın seçilmesi.
Aslında ülkemiz, son yıllarda geliştirilen projelerin seçilmesi konusunda hayli yetersiz kalıyor. Hatırlarsanız buradan da haberini yaptığımız gibi bir çok TÜBİTAK projesi, kurumdan derece dahi alamazken dünya çapında yarışmalarda birincilik ile ödüllendirilmişti.
Özellikle Ekşi Sözlük ve Twitter’da büyük eleştiri alan bu karar hakkında henüz yapılan bir açıklama yok.  Bu arada unutmadan belirtelim. Yarışma birincisine 2 Milyon TL’lik ödül verilmekte. Eğer bunun gibi projeleriniz varsa kesinlikle başvuru yapmanızı öneriyoruz.
Daha fazla detay için; BirFikrinMiVar.com
Videolariçin; BirFikrinMiVar YouTube
Güncelleme; ”Organik Hoşaf” girişimi ”Batmayan Deniz Gözlüğü ve Portatif Fizik Tedavi Cihazı” girişimlerini eleyerek finale kalmıştır. Finalde birinci ”Hız Ayarlı Yol Kasisi” projesi birinci seçilmiştir.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Yalan haber inanmayın hız ayarlı yol kasisi kazandı youtubeda tüm bölümü izleyebilirsiniz 47:00 dakikasında açıklanıyo

  2. Yalan haber inanmayın hız ayarlı yol kasisi projesi kazandı youtubedan tüm final bölümünü izleyebilirsiniz 47. Dakikada kazanan açıklanıyo