TSMC 2016'da 10nm Geçecek


Yarı iletken üretim şirketi olan TSMC bu alanda pazarda söz sahibi olan firmalardan bir tanesi. Ama ne yazık ki üretim teknolojisinde aksaklıklar yaşaması ve bir türlü 14nm sürecine inemeyişi onu bu pazarda biraz daha geri itilmesine neden olmuştu. Firma önceden em büyük ortağı Apple’a yonga üretimi sağlıyordu ama pazarda en büyük rakibi olan Samsung‘a teker teker bu firmaları kaptırmaya başladı. Bildiğiniz üzere Apple A9 yongasının büyük bir kısmını Samsung’a ürettirmeye karar almıştı. Aynı şekilde Qualcomm, TSMC’nin 20nm’de kaldığı için Snapdragon 810’da aşırı ısınma sorunları ile boğuşmak zorunda kalmıştı. Bu yüzden Snapdragon 820 yongasının üretimini Samsung’un yapacağına dair bir takım söylentiler ortaya atılmıştı.
02-03-10intelsm
2016 yılında Tayvanlı şirket 10nm üretim sürecine geçeceğini TSMC yöneticisi Morris Chang söyledi. Hatta sadece 10nm boyutunda üretim sağlayacak bir tesisi Haziran ayında açılacağını belirten Morris, firmanın eski günlerine döneceğini ve sektörün lideri olacağını söyledi. Firma açısından 10nm sürecine geçmek önem taşıyor diyebiliriz çünkü rakibi Samsung’un 10nm üretim sürecü testlerinde başarılı sonuçlar aldığını biliyoruz. Aynı şekilde Intel’de 2016 yılında 10nm sürecine geçeceğini açıklamıştı. Hatta daha sonraki dönemlere ait planlamalarda 7nm ve 5nm ile ilgili bilgiler verilmişti. TSMC önümüzde ki yıl 10nm sürecine başarılı bir geçiş sağlarsa yonga üreticileri açısından kıyasıya bir mücadele olacağı şimdiden aşikar.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.