Tüm Detaylarıyla Karşınızda Huawei P9!


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Huawei, Londra’da düzenlediği etkinlik kapsamında yeni amiral gemisi Hauwei P9‘u ve yakın kardeşleri Huawei P9 Plus, P9 Lite modellerini tanıttı. Uzunca bir süredir beklenen Huawei P9 özellikle çift kamerası ile bir hayli iddialı ayrıca kameranın altındaki Leica imzası ise bizlerin daha da heyecanlanmasına neden oldu.
Huawei P9’un teknik özelliklerine geçmeden önce ilk olarak biraz tasarımından söz etmek gerek. Metal alaşım ile şekillendirilen gövdeye ek olarak 1.7mm inceliğindeki ekran yan çerçeveleri telefona ayrı bir hava katmış durumda, öyle ki sanki yan çerçevelerin olmadığı bir telefonu elinizde tutuyormuşcasına bir hissiyat söz konusu. Ön kısımda ek olarak fiziksel tuşlar bulunmuyor, zira onlar ekrana gömülü halde sanal tuş olarak konumlandırılmış.Huawei-P9-6
Cihazın arka tarafına döndüğümüzde ise gözümüze ilk batan kamera bölmesi oluyor. Çift kamera furyasına katılan Huawei P9 esasında rakiplerinden bir adım daha önde zira kalitesini bildiğimiz Leica imzası bu bölümde kendini gösteriyor.  Çift kameranın hemen yanında çift ton LED flaş ve lazer tabanlı otomatik odaklamayı görmekteyiz. Bunun dışında telefon bildiğiniz dikdörtgen tasarıma sahip.

Huawei P9 ÖzellikleriHuawei-P9-and-P9-Plus-are-unveiled (2)

Huawei P9’un teknik detaylarına geldiğimizde ise bizleri ilk olarak 5.2” büyüklüğünde Full HD IPS ekran karşılıyor. Gorilla Glass 4 korumaları ekranın parlaklık seviyesi ise 500nit dolaylarında. Fiyatına göre rakiplerinde daha yüksek çözünürlüklü veya daha parlak ekranların olduğunu biliyoruz.
Cihazın daha içerilerine doğru ilerlediğimizde Huawei yapımı 8 çekirdekli HiSlicon Kirin 955 yongasını görüyoruz. 4 çekirdek 2.5 GHz Cortex-A72 ve 4 çekirdek 1.8 GHz Cortex-A53 birimlerinden oluşan yongaya grafik kanadında Mali T880MP4 biriminin eşlik ettiğini görüyoruz. Kirin 955 esasında baktığımızda CPU kanadında güçlü veriler sunsa da GPU kanadında biraz zayıf kaldığını söylemeliyiz ki ekranın Full HD’de kalmasını da buna bağlayabiliriz.Huawei-P9-and-P9-Plus-are-unveiled (1)
32GB ve 64GB olmak üzere iki farklı depolama kapasitesi sunan cihazda RAM miktarları da buna bağlı değişiyor. 32GB alana sahip olan modelde 3GB LPDDR4 RAM yer alırken 64GB modelde ise 4GB LPDDR4 RAM yer alıyor. Depolama alanı ayrıca microSD ile 128GB’a kadar arttırılabiliyor. 3000mAh değerinde batarya ile desteklenen cihaz Android 6.0 temelli Emotion UI 4.1 arayüzünü kullanıyor. Modelde ayrıca USB type C bağlantısı ve parmak izi okuyucusu da bulunmakta.

Kamera

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Kamera aslında bu modelde en öne çıkan özellik diyebiliriz. Huawei P9’da kullanılan Leica sensörleri mobil pazarda enlerin arasına girebilir yeteneklere sahip. Çift 12MP kamera dizilimine sahip olan modelde sensörler f/2.2 diyafram açıklığına sahipken 1.25 mikron piksel büyüklüğündeler. Sistemde ek olarak bir adet RGB ve bir adet tek renkli sensörün olduğunu da belirtelim. Bu bağlamda teknik verilere baktığımızda kameranın, Galaxy S7’ye göre %90 daha fazla, iPhone 6S’ten ise %270 oranından daha çok fazla ışık alabiliyor. Böylece düşük ışıkta hayli iddialı bir kamera ortaya çıkmış oluyor. Ek olarak ön tarafta ise 8MP değerinde bir kamera yer almakta.

Huawei P9 Fiyatı Ne Kadar?

Oldukça iyi donanımı ve özellikle kaliteli kamerasını bizlere Huawei P9 ile sunan firma fiyat konusunda pek rekabetçi davranamamış. 16 Nisan itibari ile satışına başlanacak model 599€ ve 649€  fiyatlandırmaya sahip olacak. Bakalım satışlar ve tepkiler nasıl olacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.