Tüm Detaylarıyla Xiaomi Mi 5s ve Mi 5s Plus; Snapdragon 821 ve Çift Kamera


Çinli teknoloji devi Xiaomi, oldukça uzun süredir sızıntıları ve bilgileri gelen Xiaomi Mi 5s ve Mi 5s Plus modellerinin resmen duyurdu. Hali hazırda ülkemizde de satılan Xiaomi Mi 5 sahip olduğu donanımın yanında sunduğu fiyat ile resmen canavardı diyebiliriz. Xiaomi Mi 5s ve Mi 5s Plus ise iki kat daha canavar olacak. Dilerseniz detaylara geçelim.

Xiaomi Mi 5s Özellikleri

xiaomi-mi-5s-design-and-official-camera-samples
Xiaomi Mi 5s bir önceki kardeşi gibi yine 5.15 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüklü ve 600nit parlaklık değerine sahip ekranıyla geliyor. Ekran ayrıca üst konfigirasyonlu modelde 3D Touch teknolojisine de sahip. Kaput altına baktığımızda ise 2.15 GHz hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 821 yongasını görüyoruz. Snapdragon 820’ye oranla %10 civarında daha performanslı olan yonga bizleri hız konusunda üzmeyecektir. Bunun yanında cihazın iki farklı konfigirasyonu bulunuyor. 3GB RAM ve 64 GB depolama yada 4 GB RAM ve 128 GB depolama seçnekleri mevcut. Cihaz gerekli enerjiyi ise 3200mAh bataryadan sağlayacak.
Cihazı arka tarafında ise Sony IMX 378 imzalı 12 MP değerinde ana kamera yer almakta. Faz algılamalı otofokus ile desteklenen sensöre ön tarafta ise 4 MP selfie kamerası eşlik etmekte. Ana kameranın çekim kabiliyetleri arasında 4K 30 FPS video kaydı da yer alıyor. Cihazın kamera örneklerini de paylaşan firma rakip olarak iPhone 6s Plus ve Galaxy S7’yi göstermiş ve şahsen her ikisini de geçmeyi başarmış.


Bunun yanında Xiaomi Mi 5s’de ilk defa göreceğimiz ultrasonik parmak izi okuyucu da yer almakta. Diğer parmak izi okuyuculara nazaran çok daha hızlı olan yeni teknoloji parmağınızın haritasını çok daha detaylı çıkarıyor. Bu sayede eliniz kirli veya yağlı olsa bile parmak izinizi cihazınız okuyabilecek.
Xiaomi Mi 5s’in 64 GB modeli 300 Dolar, 128 GB modeli ise 345 Dolar fiyat etiketine sahip olacak. 29 Eylül’de satışlar başlayacak.

Xiaomi Mi 5s Plus Özellikleri

xiaomi-mi-5s-plus-design-and-official-camera-samples-2
Xiaomi Mi 5s Plus ise içerisinin biraz daha doldurulduğu ancak fiyatının yine agresif bir şekilde uygun olduğu bir diğer model. Mi 5s Plus modeli adından da anlaşıldığı üzere biraz daha büyük, dolayısıyla bünyesinde 5.7 inç Full HD çözünürlüklü ve 550nit parlaklığa sahip bir ekran barındırıyor. 2.35 GHz hızında ki Qualcomm Snapdragon 821 ile desteklenen cihaz 64 GB, 4 GB RAM yada 128 GB, 6 GB RAM seçeneklerine sahip. Tüm donanımın ihtiyacı ise 3800mAh batarya ile karşılanıyor.


Kamera tarafında ise Xiaomi’de yeni modaya uyarak çift kamera teknolojisin cihazına getirmiş. Çalışma prensipleri Huawei P9’da olduğu gibi yani bir kamera renkli çekim yaparken diğer kamera siyah beyaz çekim yapıyor dolayısıyla renk doğruluğu çok daha yukarıya çekiliyor. Bu arada kameraların çözünürlüğü 12 MP, ön taraftaki kamera ise 4 MP. Faz algılamalı otofokus ve 4K çekim yine bu modelde de var. Yine bu modelde de ancak bu kez arka tarafında ultrasonik parmak izi okuyucu yer almakta.
Xiaomi Mi 5s Plus kardeşi gibi 29 Eylül’de satışa çıkacak. Cihazın 64 GB modeli 345 Dolar fiyat etiketine sahipken 128 GB ve 6 GB RAM’li modeli ise 389 Dolar fiyata sahip.
Kaynak: Xiaomi


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir