Türk – Japon Bilim ve Teknolojisi Üniversitesi Kurulacak


Türk – Japon ortaklığında ülkemizde Bilim ve Teknoloji üniversitesi kurulacağı açıklandı. Üniversitenin dünyanın öncüleri arasında girmesi bekleniyor.

Bir süredir söylenti olarak gündeme gelen Türk – Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi artık resmiyete kavuştu diyebiliriz. TBMM komisyonunda Üniversitenin bağlı olacağı vakfın kurulmasına da onay çıkmış durumda yani ilk gerçek adım atıldı.

Türk – Japon Bilim ve Teknolojisi Üniversitesi’nde Ne Olacak?

Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Türk-Japon Üniversitesi, üstün nitelikli bir bilim ve teknoloji üniversitesi olacaktır. Kurulacak üniversite bir araştırma üniversitesi olacaktır. Üniversitenin, makul bir süre sonunda dünyanın en itibarlı üniversiteleri arasında yer alması beklenmektedir.” açıklamalarında bulundu.
Bakan Yılmaz’ın açıklamalarına göre üniversitede yer alacak öğrencilerin yüzde 60-70 master ve doktora öğrencisi, yüzde 30-40 da lisans öğrencisi olacak. Ayrıca öğrenci sayısı da yüksek olmayacak zira hedef yüksek sayıdan ziyade yüksek kalite. Bununla birlikte üniversite ağırlıklı olarak mühendislik ve temel bilimler alanında boy gösterecek ve  ileri araştırma enstitülerini bünyesinde barındıracak.
Kurulacak üniversitenin yurtiçinde yada yurtdışında şirket kurma izni olmasının yanında üretilecek değerler veya ithal edilecek ürünler KDV ve ÖTV muafiyetine sahip olacak.
Türk-Japon üniversitesinin aslında bundan birkaç yıl öncesinden beri planlandığı aktarılıyor. Bildiğiniz gibi Sinop’ta Japonya ortaklığı ile nükleer bir tesis kurulacak. Üniversite fikride, kurulacak santral görüşmeleri sırasında çıktığı belirtiliyor. Bununla birlikte açıklamalarda 7 Ocak  2014 tarihinde Tokyo’da imzalanan ‘Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin  Kurulmasına Dair İşbirliği Muhtırası’ ile görüşmelerde yazılı mutabakat sağlandığı açıklandı.

Ne Zaman Nerede Kurulacak?


Türk – Japon Bilim ve Teknolojisi Üniversitesi, İstanbul, Pendik’te devlet hazinesine ait olan 1500 hektarlık bir alanda yapılacak. Üniversitenin kuruluşu için gerekli maddi kaynak Maliye Bakanlığı ödeneğinden karşılanacak.
Şimdilik üniversitenin kuruluşunda ilk kazmanın ne zaman atılacağı bilinmiyor fakat gerekli kanunların meclisten geçmesinden 1 ay sonra kuruluş çalışmalarının başlaması ve üniversitenin adının duyurulması hedefleniyor.
Henüz çok fazla detay sahibi değiliz ancak Türk – Japon dostluğunun çok önemli bir meyvesi olacağı kanısındayım ve bu hamleye oldukça optimist bakan taraftayım. Dileriz kurulacak üniversite ülkemize ve dünyaya yapacağı araştırmalar ile önemli değerler sağlayabilir.
Konu hakkında düşüncelerinizi Dijitaller Akış’ta veya hemen aşağıdaki yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.
Kaynak 1 Kaynak 2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.