Türk Mühendis, Yapay Zeka Alanında Devrimsel Bir Buluşa İmza Attı!


Yapay zeka artık günümüz dünyasının yadsınamaz bir gerçeği durumunda. Akıllaşan her şeyin yanında gelecekte bizler gibi düşünen makinelerin olması kuvvetle muhtemel görünüyor. Bu bağlamda IBM’de görev alan  Tayfun Gökmen, yapay zeka alanında oldukça önemli bir icatta bulundu.
Bir makinenin yapay zekaya sahip olabilmesi için tıpkı bizler gibi düşünmeleri gerekiyor en azından taklit etmeleri bekleniyor. Bunu yapabilmek içinde öğrenme dili, derin öğrenme veya derin nöral ağlar gibi pek çok dil konusunda teknolojileri makine arka planda çalıştırıyor. AlphaGO‘da olduğu gibi kısaca bu sayede öğrenme kabiliyeti kazanıyor makine. AlphaGo’da olan Derin Nöral öğrenme sayesinde makine öğrenebiliyor ve sonraki hamlesini planlayabiliyordu.
Tabi bu olasılıkları ve işlemleri yapabilmek için oldukça güçlü işlemcilerden yüzlercesini bir araya getirmek gerekiyor. Tayfun Gökmen ve ekip arkadaşı Yurii Vlasov‘da tam olarak bu konuda çok önemli bir konsepte imza atıyor; Dirençli İşlemci (RPU- resistive processor unit). Dirençli işlemci sahip olduğu teknolojilerle birlikte tüm bu işlemleri tek yongada halledebiliyor.
Tayfun Gökmen konseptinde temel olarak dirençli RAM (random access memory ),  PCM (Phase-change memory) bellekleri gibi NVM (non-volatile memory)teknolojilerini kullanıyor. Bu sayede bir RPU kümesi, yapılması neredeyse imkansız olan parametre problemlerini çözebilecek. Dolayısıyla tüm dünya dillerini gerçek zamanlı çevirebilme  veya bilimsel analizler gibi işlemleri yapabilmek mümkün kılınacak. Tayfun Gökmen, buluşları ile birlikte bu alanda çalışmaların artacağına inanıyor. Tabi bu kısa sürede bir örneğinin hayata geçeceği anlamına gelmiyor ama gelecek yıllarda olacağının da bir kanıtını içinde barındırıyor. Burada Tayfun Gökmen’e teşekkürlerimizi iletiyor, başarılarının ve çalışmalarının devamını diliyoruz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.