Turkcell T50 Kamera Testi


Merhabalar,
Turkcell T50’nin elime geçmesi ile birlikte kamerasını test etme imkanım oldu. Sizler için kullanıcıya hitap eden bir test yapmak istedim. Yukarıdan youtube’a koymuş olduğum videoyu izleyebilir, yazının sonunda bulunan “Orjinal Fotoğrafları ve Videoları İndir” butonuna basarakta sıkıştırılmamış içeriğe ve orjinal sesli videolara ulaşabilirsiniz.
1-Telefonu sabitlemeden çekim yaptım. Bu şekilde el titremelerinden kaynaklı sonuçları görebileceksiniz.
2-Full Zoom yaparak uzaktaki hareketli bir nesneyi çekmeye çalıştım. Telefon yine sabit değildi ve el titremeleri yine vardı
3-Az ışıklı ortamda arka kamera çekimleri gerçekleştirdim.
4-Az ışıklı ortamda selfie kamerası ile fotoğraf çektim.
5-Az ışıklı ortamda flaş açarak arka kamera ile fotoğraf çektim.
6-Rüzgarlı ortamda video kaydı yaparak gürültü testide yapmış oldum.
Dolayısıyla bir kullanıcının sıradan, günlük yapabileceği çekimleri gerçekleştirmiş oldum. Ayrıca telefonu hiçbir şekilde sabitlemeyerek olası el titremesinde neler yaşanacağını göstermek istedim. Peki şimdi sizlere, kamerası hakkında düşündüklerimi aktarayım.

Kameradan Notlar 

1-Öncelikle tüm çekimleri hiçbir manuel ayar yapmadan, otomatik çekimde çektiğimi belirtmek isterim. Düz bir kullanıcı gözüyle bakacak olursak, arka kamera ile gündüz gerçekleştirmiş olduğum manzara, deniz videolarındaki renk canlılığı beni hayli şaşırttı. T50’den gerçek anlamda böyle bir performans beklemiyordum. Renk tonları gayet güzel bir şekilde fotoğraflara yansıyordu.
2-Videolarda kamerayı sabitlemediğim için her insanda oluşabilecek el titremesi, full zoomda gerçekten odaklanma sorunu yarattı. Yani telefonda video çekerken yakınlaştırmayı tamamen kullanacaksanız cihazı muhakkak sabitlemeniz ve fazla hareket ettirmemeniz gerekiyor. Aksi halde ilerideki hiçbir nesneye odaklanamıyorsunuz. Sadece anlık netleşme yakalayabiliyorsunuz.
3-Az ışıklı ortamda detayları yakalaması fazla kötü değil, kesinlikle iyide denemez. Fiyatına göre olması gerektiği kadar diyebiliriz.
4-Yine az ışıklı ortamda flaşlı çekim yaparsanız resmin renk tonlarında flaşın etkisiyle ağarma olduğunu videoda görebilirsiniz. Yani bana kalırsa gece flaşlı çekim yapacaksanız, yapmayın. Aksi halde fotoğrafı görenler: “Hayalet!” diye tepki verebilir. Az ışıkta flaşlı çekim olmamış Turkcell…
5-Selfie kamerası yine ışıklı ortamda tatmin edici. Az ışıklı ortamda durum yine vahim.
6-Rüzgarlı ortamda video kaydı gerçekleştiriyorsanız, rüzgar sesinin oldukça rahatsız olduğunu duyabilirsiniz.
7-Kıssadan hisse, aydınlık ortamda renklerin canlılığı gerçekten hoşunuza gidecek. Işığın olduğu yerde gerçekten güzel sonuçlar alabilirsiniz. Tabi unutmadan 700TL’lik bir telefonun kamerasından bahsettiğimizi de unutmayalım. Videoda 20.000mbit ile render aldım. Videoların ve fotoğrafların orjinaline aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Hepinize iyi günler.

[mks_button size=”medium” title=”Orjinal Video ve Fotoğrafları İndir” style=”squared” url=”https://mega.co.nz/#!Co8nWbjT!7U6FrymFZLMHI2adCob4BtUYpZM1xwlbs8oY2Yu-dvQ” target=”_blank” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#ffffff” icon=”fa-camera” icon_type=”fa”]


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.