Analiz; Türkiye, DDoS Saldırılarına Kaynaklık Yapan Üçüncü Ülke!


Bulut bilişim ve içerik dağıtımı sektöründe önemli isimler arasında yer alan Akamai, küresel düzeyde yayınladığı internet altyapılarının güvenliğine dair 2016 yılı ilk çeyrek raporunda önemli detaylara değinmiş ve ülkemiz için önemli detayları ortaya koymuş. Raporda ülkelerin internet üzerinden karşılaştıkları tehditler öne çıkıyor.

DDoS Saldırıları Artıyor

Akamai-1
Rapora göre 2016 yılının ilk çeyreğinden itibaren DDoS saldırılarında ciddi bir yükseliş söz konusu ve yükseliş her geçen ay daha da artarak devam etmekte. Bu bağlamda DDoS saldırıları bu yıl içinde 6 kere 30 Mpps (Million Packets Per Second) yoğunluğundan fazla düzeyde gerçekleşti. Hatta Şubat ayında 51 Mpps, Mart ayında ise 67 Mpps düzeyinde saldırılar yapıldı, saldırıların hedefi ise büyük düzeyde teknoloji ve yazılım endüstrisi oldu.

DDoS Atakları Oyun Sektörünü VuruyorAkamai-4

Rapora göre DDoS ataklarını büyük bir çoğunluğu hatta daha doğrusunu demek gerekirse yarısından fazlası (%54,8) hedef olarak oyun sektörünü alıyor. İkinci sırada ise yazılım ve teknoloji sektörü %25,1 ile hedefte. Oyun sektörü ve yazılım/teknoloji alanı atakların toplamda neredeyse %80’ini oluşturuyor.
Akamai-5
DDoS ataklarının artarak devam ettiğini yukarıda söylemiştik. Raporda bu konu ile ilgili paylaşılan bilgiye göre saldırıların frekansı her çeyrekte daha da artıyor. Hatta saldırıların boyutuna baktığımızda ise çok yüksek rakamlara şahit oluyoruz.
Adsız
Öyle ki 21 Şubat tarihinde yazılım ve teknoloji sektörüne 289 Gbps büyüklüğünde bir saldırı gerçekleştirilmiş. Aynı şekilde 30 Ocak’ta Oyun sektörünü hedef alan 267 Gbps büyüklüğünde saldırı yapılmış. Bu tip büyük saldırılara her açıdan hazırlıklı olmak gerekiyor.  Akamai-6
Tabi bu saldırıların pozitif sonuçlanmasında güvenlik açıklarının da payı büyük diyebiliriz. Öyle ki web uygulaması saldırılarının %70’i HTTP protokollü sistemleri hedef aldığını görüyoruz. Yani her 10 web uygulaması saldırılarının 7 tanesi HTTP’yi hedef alıyor. Burada HTTPS yani şifreli bağlantıların önemini bir kez daha görüyoruz. Bu tür saldırıların kaynağı %43 ile ABD olurken hedefi de aynı şekilde %60  ile yine ABD olduğu belirtiliyor.

Türkiye En Çok DDoS Saldırısı Çıkışı Yapan 3. Ülke

Akamai-3
Küresel düzeyde analiz yapan Akamai’nin saldırı raporlarında ülkemizin de yer alması son derece ilgi çekici. Raporda DDoS saldırılarının kaynağı olarak gösterilen ilk 5 ülkeden birisi Türkiye ve ülkemiz burada 3. sırada. Çin saldırıların %27’lik bir payına sahipken ABD %17,2’lik dilimle ikinci sırada yer alıyor. Listenin üçüncü sırasında olan Türkiye ise %10,24’lük paya sahip. Listedeki bu yerimiz ülkemizde buluna çok fazla zombi bilgisayar ile açıklanabilir.
Akamai-2
Hatta Türkiye, 2015 yılının ilk 3 çeyreğinde listede bile yer almıyordu ancak son çeyrekte bir anda %22’lik bir payla listede 2. olmuştu. Akamai tarafından yayınlanan raporun tamamına buradan ulaşabilir ve raporu inceleyebilirsiniz.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.