Türkiye, İnternet Hızı Sıralamasında Kötü Durumda | Dijitaller

Türkiye, İnternet Hızı Sıralamasında Kötü Durumda


İyi, kötü ve çirkin

Ookla’nın Speedtest aracılığıyla elde ettiği, internet hız testti verilerinden derlenen bilgiler ile ülkeler internet hızlarına göre listelendi. Listeleme mobil internet hızı ve sabit internet olarak ikiye ayrılmış durumda. Türkiye, mobil internet iyi olsa da sabit internette kötü durumda.

Mobilde iyiyiz

Ortalama olarak ele alınan bu sonuçlara göre Türkiye, mobil internet hızında 120’den fazla ülke arasından 28. sırada kendisine yer bulmuş durumda. 29.30 Mbps (11.69 Upload) hız ortalamasına sahip olan Türkiye bu değer ile pek çok büyük ülkeyi geçiyor. Örneğin, İspanya, İtalya, Almanya, Birleşik Krallık, Amerika ve Japonya gibi ülkeleri arkasında bırakıyor.

Sabit internet içler acısı

Fakat, sabit internet hızlarında ise durum açıkçası içler acısı. 130 küsur ülke arasında 82. sırada yer bulabilen Türkiye, 14.96 Mbps (4.32 Upload) ortalama hız sunabiliyor. Yukarıda saydığım mobil hızda geçtiğimiz ülkelerin hepsi bizden çok çok ilerde.

Liderler

Mobil ve sabit internette liderlere bakalım şimdide. Mobil internet hızında listenin birincisi 52.59 Mbps (14.82 Upload) ile Norveç, ikincisi 46.94 Mbps (14.03 Upload) ile Hollanda, üçüncü ise 46.24 Mbps (15.63 Upload) ile Macaristan oluyor.

Sabit internete geldiğimizde ise listenin zirvesinde 154.38 Mbps (151.64 Upload) ortalama hız ile Singapur yer alıyor. İkinci sırada olan Güney Kore 125.69 Mbps (119.95 Upload) hız sunarken üçüncü sırada bulunan Hong Kong, 117.21 Mbps (112.81 Upload) hızlar sunuyor.

Kaynak; Speedtest

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye, İnternet Hızı Sıralamasında Kötü Durumda

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz