Türkiye'de Korsan İçerik İndirenlere Ceza Geliyor


Kültür ve Turizm Bakanlığı, korsan içeriklerle ve korsan içerik tüketenlerle mücadele edebilmek adına önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, bugün yaptığı açıklamalarda Internet üzerindeki yani dijital ortamdaki korsan içeriğe karşı bir dizi önlemler ve cezai uygulamalar üzerinde çalıştıklarını belitti. Önlemler ve cezai uygulamalar hem yayıncı hemde tüketici tarafını etkileyece. Korsan içeriği indiren, izleyen bireysel internet kullanıcısı bakanın açıklamalarına göre aşamalı şekilde uyarılacak. İlk olarak internet hızının yavaşlatılması, sonrasında internet aboneliğinin iptali hatta bunların dışında parasal veya adli başka cezai işlemler de uygulunacak.
Bakanlık şimdilik bir yasa taslağı oluşturmuş durumda ve 30 günlük süre içerisinde görüş ve önerileri alarak yasayı nihai şekline sokacak. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yapılaack değişiklik ile hayatımıza girecek olan yasaya ek olarak Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi de kurulacak.
Şimdilik konu hakkında mevcut detaylar bunlar ancak gelecek değişikliğin sanat eserlerinden sinema filmlerine kadar birçok farklı telif hakkı içeren sektörü kapsayacak dolayısıyla sadece dizi/film gibi olayı görmemek gerek.
Hali hazırda yasa taslağının detaylarını öğrenmek yada taslak hakkında görüşlerinizi bildirmek için buradaki sayfayı ziyaret ediniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir