Türkiye'de Kredi ve Banka Kartlarının İnternet Alışverişi Kısıtlanıyor ; Sebebi Güvenlik


BDDK tarafından alınan yeni resmi karara göre Türkiye’de ki tüm kredi kartları ve banka kartları internet alışverişine kapatılıyor.  Alınan karara dair detaylar ve artık alışveriş için nasıl bir yol izleneceği haberimizde.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), tarafından alınan yeni karar dolayısıyla hali hazırda kullanımda olan yeni veya eski kredi kartı/baka kartı farketmeksizin tüm kartların internet alışverişine kısıtlama getiriliyor. Güvenlik maksadıyla yapılan bu karar ileriki tarihlerde alınacak kartlar içinde geçerli olacak.

Onay ile Açtırmanız Gerekecek

Kısaca belirtmek gerekirse hali hazırda kullandığınız kart, internet alışverişine kapalı konumuna getirilecek. Aynı şekilde ileriki tarihte alacağınız kredi kartlarıda aynı şekilde e-ticarete kapalı konumda size ulaşacak. Eğer internet üzerinden alışveriş yapmak isterseniz bankanız ile iletişim kurup kartınızın internet alışveriş bloğunu kaldırmanız gerekecek.

Karar 17 Ağustos 2017 tarihinde yürürlüğe girmiş olacak. Dolayısıyla o tarihi kadar kullanımda olan kartınız veya o tarihe kadar alacağınız yeni kart şuanki mevzuata göre işlem görecek. 17 Ağustos tarihinden itibaren ise kartınızın internet alışverişi kapatılacak ve sizin onayınız beklenecek.
Hali hazırda bankalar kullanıcılarını konuyla ilgili bilgilendirmeye başlamış durumda. Ek olarak belirtmek gerekir ki kartınızın online alışveriş özelliğini açtırabilmek için yazılı veya sesli onay kaydı şart. Yani SMS veya e-posta ile onay vermek mümkün değil.
(Kısaca bazı haberlerde atılan ”Kartlar internet alışverişine kapatılıyor” tarzı başlıklık bir durum yok.)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.