Türkiye'den Google'a 300 Milyon TL Ceza!


Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı tarafından vergi merkezli soruşturma kapsamında Google’a 300 Milyon TL ceza kesildi.

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük firmalarından biri olan Google ve hatta Apple gibi diğer çoğu büyük şirketler vergi kaçırma gibi işlere girebiliyor. Bu bağlamda T.C. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan araştırma sonucunda Google’a 300 Milyon TL gibi büyükçe bir ceza kesildiği öğrenildi.
Maliye Bakanlığı ekiplerinin denetimine göre, söz konusu cezanın Google’ın Türkiye’deki reklam satışlarını İrlanda’dan faturalandırması nedeniyle kesildiği belirtiliyor. 
Ayrıca, Maliye Bakanlığı, Google’a 2009 yılında 71 milyon dolarlık bir ceza kesmiş, 2010, 2011, 2012, 2013 yılları içinse yaklaşık 300 milyon TL kurumlar vergisi ve KDV alacağı önermişti. Google, bu meblağları yasa çerçevesinde ödemişti.
İrlanda ile Türkiye arasında 2011’de imzalanan Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması‘na göre Google’ın vergileri bize ödemesi gerekiyor. Google Türkiye’den konu hakkında bir açıklama gelmiş değil. Gelir gelmez sizleri bilgilendireceğiz.
Bununla birlikte daha yukarıda da dediğimiz gibi firmalar bu yola sık sık başvuruyor, hatta yerli firmalarımız da KKTC’de şirket kurup vergilendirmeyi böyle sağlayabiliyor. İrlanda ise Apple, Microsoft, Google, Twitter gibi ABD merkezli çok uluslu şirketlerin ABD’den kaçıp sığındıkları liman konumuna sahip zira vergi avantajı yüksek.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir