Twitter Facebook Youtube Neden engellendi?


Merhabalar
Evet böyle bir başlık atmak istedim çünkü ülkece iyice dallas’ı oynamaya başladık. Kim kimi yasaklıyor, ipler kimde, engellerde son durum ne her şey birbirine karışmış durumda. Sabahtan beri sessizliğimizi korumamızın nedeni olayların tam olarak net olmamasından kaynaklıydı. Şimdi sizlere engelleme olaylarını başından aktaralım istedik.
Öğle sularında 3 büyük sosyal medya platformu: Facebook, Twitter ve Youtube TİB tarafından erişme kapatıldı. Engelleme nedeni olarak, Sehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alma görüntülerinin bu platformlarda bulunmasıydı. Devlet büyükleri tarafınca bu videoların internette yayınlanması etik bulunmuyordu, gereken işlem yapılacaktır denmişti. Nitekim bugün öğlen saatlerinde bu 3 platform erişime kapatılmış oldu.
Kapatma kararı gelir gelmez Facebook hızlıca davranarak bünyesinde barınına görüntüleri sitesinden silmiş oldu. Bu yüzden Facebook’a erişim sorunu kısa bir süre içerisinde çözülmüş oldu. Yaklaşık 7 saatlik kesintinin ardından Twitter’da erişime açık hala geldi. Şuan bu yazıyı yazarken saat 20:34’ü gösteriyor ve Youtube erişime hala kapalı. Erişim kararları internet servis sağlayıcınızın atikliğine göre de değişebilmekte. Bazı servisler kararları anında uygularken bazıları da bu konuda gecikebiliyorlar. Dolayısıyla sizde hala erişim sağlanmadıysa korkmanıza gerek yok. İlerleyen saatlerde sorununuz çözülecektir.
Youtube’da bünyesinde bulunan bu videoları silerse onunda erişim yasağı kalkacağı söyleniyor. Ayrıca yasak hakkında yayınlanmış birkaç belgeyi sizlere sunmak isterim. Bu belgelerde erişim engelinin tamamen Şehit Savcı Kiraz’ın rehin alınma görüntüleri olduğu yazıyor.


Servislerin son durumları hakkında sizlere bilgi aktarmaya çalıştık. Youtube ilerleyen saatlerde açılırsa bu yazımızı güncelleyerek sizlere bilgi aktarmaya devam edeceğiz.
Aklınıza mukayet olunuz.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.