Uber, Cezalar ve Yasaklamalar için Açıklama Yayınladı


Sizlere bugün yaptığımız haberde EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) tarafından yapılan talimat ile 81 ilde Uber‘in artık korsan sayılacağını belirtmiştik. Talimat kapsamında Uber kullanan yolcu ve sahipler cezai işlemlere uğrayacak, bazı durumlarda araçlar bağlanacaktır. Detayları hemen şuradaki haberimizden okuyabilirsiniz.
Uber tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, “korsan taşımacılık yapan ulaşım seçeneklerini bulmaya hizmet ettiği”, “yasal olmadığı” ve bu konuda “emniyetten Uber özelinde bir talimat olduğu” iddialarına karşı çıkıyor.
Uber, özet olarak kendilerinin hiçbir şekilde yasa dışı bir iş yapmadığını, zaten sürücülerinin gerekli izin ve belgelere sahip olduklarını, vergilerini ödediklerini belirtiyor. Bunun yanında sadece lüks taşımacılık değil aynı zamanda standart sarı ticari taksi seçeneklerinin de olduğunu ifade ediyor. Uber tarafından yapılan 10 maddelik savunmayı aşağıdan okuyabilirsiniz;

  • Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Sürücü iş ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz.
  • Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir.
  • Emniyetin gönderdiği talimat, belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır.
  • Nitekim talimatta hiçbir şekilde “Uber” ismi dahi geçmemektedir.
  • Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir.
  • Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır.
  • Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararı, araçların bağlanmasına ve para cezalarına sebep olan ilgili yasanın bazı maddeleri iptal edilmektedir.
  • İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı’nın haberde yer alan “Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor” beyanı doğruları yansıtmamaktadır. Uber gerekli tüm vergilerini ödemektedir. Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar ulaşım sağlayıcılara nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.
  • Paris’te Uber uygulamasının yasadışı olması ve Uber hizmetlerinin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, Paris Uber’in en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelmektedir. Londra’dan İstanbul’a Avrupa kıtasında bir sürü şehirde Uber sevilerek kullanılmaktadır.
  • Uber’in Türkiye ürünleri arasında sadece lüks taşımacılık seçeneği değil, aynı zamanda uberTaksi servisi ile sarı ticari taksilerle yolculuk seçeneği de sunulmaktadır. Bu doğrultuda Uber’in taksicilerden pay alması gibi bir durum söz konusu değildir, aksine onların hayatını kolaylaştıran ve ek kazanç sağlayan bir uygulamadır.

Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.