Ubuntu, Suse ve Fedora Windows Store'a Geliyor | Dijitaller

Ubuntu, Suse ve Fedora Windows Store’a Geliyor


Microsoft’un geçmişi Linux ile her ne kadar kötü olsada firma son zamanlarda iyice Linux’a yaklaşmaya başlamış durumda. Microsoft’un son hamlesi ise büyük Linux dağıtımlarının Windows Store’a gelmesi oldu.

Gerek Microsoft‘un farklı işletim sistemlerine bakış açısı gerekse de Steve Balmer’ın Linux’a bakış açısı aslında pek parlak sayılmaz. Ancak son yıllarda Microsoft daha ılımlı bir havaya bürünmüş, Linux’u ve kullanıcılarını kucaklayan bir hal almış diyebiliriz. Build 2017 Konferansında da Microsoft son büyük adımını attı; Ubuntu, Suse ve Fedora Windows Store’a geliyor!

Evet yanlış duymadınız! Sonbahar döneminde gelecek ikinci Creators Güncellemesi ile birlikte kullanıcılar Ubuntu, SUSE ve Fedora dağıtımlarını Windows Store’dan uygulama indirir gibi Windows 10’a indirebilecek. Geçtiğimiz yıl duyurulan Linux için Windows Altsistemi (WSL) sayesinde bu dağıtımlar Windows 10 üzerinde sanallaştırılmış bir ortamda tam sürüm olarak kullanılabilecek.

Microsoft elbette ki bu hamleyi hayrına yapmıyor. Şirket böylece geliştiricileri zengin Windows 10’a çekerek onların Microsoft araçlarına adapte olmasını sağlayacak. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda duyurulan Windows 10 S ile bu hamle oldukça iyi bir ikili olacaktır. Eğitim dünyasına yönelik olan ve oldukça uygun fiyatlı laptoplarda yer alacak Windows 10 S, öğrencilere zahmetsiz Linux, farklı platform ve geliştirici araçları deneyimini sunabilecek.

Açıkçası Microsoft’un bu hamlesi beni ziyadesiyle memnun etti diyebilirim. Benim dışımda pek çok geliştirici veya Linux kullanıcısı yada Linux kullanmak isteyen kişileri de mutlu etmiştir.

Kaynak; BusinessInsider

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ubuntu, Suse ve Fedora Windows Store’a Geliyor

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz