Ubuntu, Suse ve Fedora Windows Store'a Geliyor


Microsoft’un geçmişi Linux ile her ne kadar kötü olsada firma son zamanlarda iyice Linux’a yaklaşmaya başlamış durumda. Microsoft’un son hamlesi ise büyük Linux dağıtımlarının Windows Store’a gelmesi oldu.

Gerek Microsoft‘un farklı işletim sistemlerine bakış açısı gerekse de Steve Balmer’ın Linux’a bakış açısı aslında pek parlak sayılmaz. Ancak son yıllarda Microsoft daha ılımlı bir havaya bürünmüş, Linux’u ve kullanıcılarını kucaklayan bir hal almış diyebiliriz. Build 2017 Konferansında da Microsoft son büyük adımını attı; Ubuntu, Suse ve Fedora Windows Store’a geliyor!

Evet yanlış duymadınız! Sonbahar döneminde gelecek ikinci Creators Güncellemesi ile birlikte kullanıcılar Ubuntu, SUSE ve Fedora dağıtımlarını Windows Store’dan uygulama indirir gibi Windows 10’a indirebilecek. Geçtiğimiz yıl duyurulan Linux için Windows Altsistemi (WSL) sayesinde bu dağıtımlar Windows 10 üzerinde sanallaştırılmış bir ortamda tam sürüm olarak kullanılabilecek.

Microsoft elbette ki bu hamleyi hayrına yapmıyor. Şirket böylece geliştiricileri zengin Windows 10’a çekerek onların Microsoft araçlarına adapte olmasını sağlayacak. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda duyurulan Windows 10 S ile bu hamle oldukça iyi bir ikili olacaktır. Eğitim dünyasına yönelik olan ve oldukça uygun fiyatlı laptoplarda yer alacak Windows 10 S, öğrencilere zahmetsiz Linux, farklı platform ve geliştirici araçları deneyimini sunabilecek.
Açıkçası Microsoft’un bu hamlesi beni ziyadesiyle memnun etti diyebilirim. Benim dışımda pek çok geliştirici veya Linux kullanıcısı yada Linux kullanmak isteyen kişileri de mutlu etmiştir.
Kaynak; BusinessInsider


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir