Ubuntu VNC Sunucusu Kurulumu | Dijitaller

Ubuntu VNC Sunucusu Kurulumu

Merhaba dijitaller takipçileri. Bazı takipçilerimiz den gelen istek üzerinde bu rehberi yazıyoruz. (isteğiniz varsa bize twitter fb yada yorumlardan iletebilirsiniz.)

Raspberry pi , chip gibi minik bilgisayarlar yada sunucu ile uğraşanlar bazen cihazlarının ekranına bilgisayarlarına yansıtmak istiyorlar.  Uzakta bulunan cihazımızın ekranını yönetmek için vnc server kurulumu yaparak bunu sağlayabiliriz.

Rehberimiz de ubuntu ve debian dağıtımları için otomatik kurlum uygulaması yazdık. (Yeni başlayan kullanıcılar için kolaylık 🙂 )

Kurulum oldukça basit. Aşağıda bulunan komutları ssh ile bağlanarak yada direk cihaza yazarak kurabilirsiniz.


wget https://raw.githubusercontent.com/AhmetOZER/some-tools/master/linux/bananapi/dijitaller-vnc-server-install.sh --no-check-certificate
chmod 755 dijitaller-vnc-server-install.sh
sudo ./dijitaller-vnc-server-install.sh

Programın yaptıkları:

  • apt deposunun günceller
  • vncserver programını bilgisayarınıza kurar
  • varsa eski ayarları siler
  • yeni ayar ve parola oluşturur
  • vncserver başlatmak için başlatıcı oluşturur.
  • vncserver başlangıca ekler. Masaüstü ortamınız (XFCE,LXDE,Gnome…) başladığında vncserver otomatik başlar.

VNC Server kurulumu tamamlandı. Cihazınızı yeniden başlatarak vncserver otomatik başlamasını sağlayabilirsiniz.

VNC sunucusunu kurduktan sonra cihazınıza bağlanmak için VNC Client (istemci) uygulamalarından herhangi birini indirin.  Biz modern ve hafif bir arayüze sahip olduğundan RealVNC kullanıyoruz.  RealVNC sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

Yukarıdaki aşamaları takip ederek RealVNC istemcisini kurdunuz . RealVNC açın ve ardın cihazınızın ip adresini girin ve bağlanın. Karşınıza çıkan parola ekranında sizin için oluşturulan parolayı (Programda yeşil olarak belirtilen kısım) girin. İstersiniz remember password diyerek sürekli olarak parola girmek ile uğraşmayabilirsiniz.

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Girdiğiniz bilgiler üçüncü şahışlarla paylaşılmaz. Zorunlu alanlar: *