UFS 3.0 Standardı Yüksek Hızlarıyla Bizi Uçuracak! | Dijitaller

UFS 3.0 Standardı Yüksek Hızlarıyla Bizi Uçuracak!


Hızılı yaşa

Günümüzde artık veri boyutları agresif şekilde bir artış trendine girmiş durumda. 4K’nın yaygınlaşmasının da bunda etkisi son derece büyük. Dolayısıyla artan veri boyutları, depolama birimi içerisinde hızlıca okunup yazılması zaman açısındanda oldukça önemli. Bu noktada karşımıza hali hazırda en iyi ve en hızlı standart UFS geliyor.

Mevcut durumda UFS 2.1 standardını destekleyen akıllı telefon ve cihazlar kullanımda bulunuyor. UFS 3.0 standardı ise çok daha yüksek hızlar ile larşımıza çıkacak. JEDEC organizasyonu, UFS 3.0’ın önceki standartda göre iki kattan daha hızı ve aynı zamanda daha düşük enerji verimliliğinde çalışacağını aktarıyor.

UFS 3.0’ın 2.9GB/s veri transfer hızının yanında 1.9GB/s okuma ve 400MB/s yazma hızlarına erişeceği tahmin ediliyor. Mevcut UFS 2.1’de 1.2GB/s veri transfer hızı ve 900MB/s okuma ve 180MB/s yazma değerleri görülüyor.UFS 3.0 cihazlarının en yüksek hızlar için HS-G4 (11.6 Gbps) ve HS-G3 (5.8 Gbps) kodlarına destek sunması gerekiyor fakat bu kodları destekleyen ancak daha düşük hızlar sergileyen cihazlar ve depolama birimleri de elbette olabilir.

Son olarak UFS 3.0 destekleyen herhangi bir yonga ya da belleğin olmadığını belirtelim. Zira sadece standart tamamlanmış durumda. Artık bundan sonrası üretimin alanına giriyor. Dolayısıyla UFS 3.0 destekli bir cihaz görmemiz biraz zaman alacak.

#Kaynak; Anandtech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

UFS 3.0 Standardı Yüksek Hızlarıyla Bizi Uçuracak!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz