Unutulmaz 10 Cep Telefonu


Bu telefonlar yokken biz ne yapıyorduk? Gerçekten ne yapıyorduk hangi ürünlere paralar saçıyorduk. O günleri unutmayalım. Akıllı telefon ve giyilebilir arkadaşlarından artık ayrılamaz bir hale geldik ve onlarsız kendimizi hissedemez olduk. Aslında çok uzak değil yakın geçmişte öyle telefonlar var ki elinizde ki akıllı telefonun asıl kemiklerini onlar yarattı diyebiliriz. Çok uzatmadan unutulmaz 10 telefon listemize geçelim ve kısa bir nostalji yaşayalım.

Nokia 3310

3310
Sanırım aranızda şöyle eline almayan yoktur değilmi? 2000 yılında satışa çıkan model dünyanın en çok satan telefonları arasında yerini hala koruyor. Anteni yoktu, tuşları son derece rahattı ve Snake 2’si vardı. Babamız izin verse de oynasak diye ne hallere girerdik.

Nokia 7110

maxresdefault
1999 yılından söylenen teorilerin başında 2000 yılı insanlığın sonu olacak yer alıyordu. Ama insanlığın sonu olmadı ve mobil internetin kapıları açıldı. Yavaş mı yavaş WAP ile internete girip gezinmek bir başkaydı. İri kıyım anteni ve sürgüsü unutulmazdı diyebiliriz.

Nokia 7650

nokia_7650
Bu bir telefon mu? hayır hayır bir fotoğraf makinesi. Elbette ikiside değil bu Nokia 7650. 2002 yılında satışa çıkan VGA kamerası ve Symbian 60 işletim sistemi ile insanların beğenisini kazanmıştı. Bu modelden sonra kamerasız telefonlara üvey evlat gözüyle bakılmaya başlandı.

Motorola RAZR V3

Motorola_RAZR_V3i_01
2004 yılında satışa sunulan ve milyonlarca satan bu model dönemin en incesiydi. Metalik tasarımı ve açılır kapağı ile oldukça çok beğenilmişti.

Nokia N95

nokia-n95_485566
Yine bir çoğumuzun kullandığı bir model diyebiliriz. Döneminin teknoloji harikasıydı her şeyin en iyisi ile donatılmıştı. Mart 2007’de satışa çıkan ve 2010 yılına kadar üretimi devam eden modelden Nokia milyonlarca adet sattı. Firmanın efsane dönemlerinden biriydi diyebiliriz.

BlackBerry 850

BlackBerry5810_featured
O dönem iş adamlarını kendine bağlayan Research In Motion firmasının BlackBerry adında sattığı modeliydi. Kendine has bir kitlesi olan firma günümüzde BlackBerry olarak hayatına devam ediyor (etmek denirse). BlackBerry 850 QWERTY klavyesi ve iyi bir internet deneyimi ile kendine özgü bir kullanıcı kitlesi yakalamayı başarmıştı.

Sony Ericsson W800i Walkman

Sony_Ericsson_W800_(Smooth_White),_front_and_back
2005 yılında satışa çıkan model ile birlikte Sony, Walkman markasını ilk kez cep telefonlarında kullanıyordu. Müzik tutkunlarının telefonu olan model döneminin en iyi MP3 çalan telefonlarından biriydi. Bu modelden sonra kaliteli ve yüksek ses firmalar arasında bir rekabet oluşturmuştu.

Nokia 6600

Nokia-6600-865
2004 yılının iPhone’u. Büyük ekranı ve sonradan yüklenebilen oyunları ile bir çoğumuzun kullandığı bir Nokia efsanesi. Tuş takımında ki joystick ile kullanımı ayrı bir zevkti. Hatırlıyorum da ilk çıktığında ”Bilgisayarlar cebe girdi” deniyordu.

HTC Dream

HTC_Dream_Orange_FR
HTC Dream veya diğer adıyla T-Mobile G1 ilk Android işletim sistemli telefon olma özelliğini taşıyordu. 2008 yılında çıkan model Android için çok önemli bir adımdı. Artık telefon değilde ”akıllı telefon” olmuşlardı.

Apple iPhone

original-iphone-2g-2007
Steve Jobs’ın tanıttığı ve o günden sonra telefonlara başka bir gözle bakmamızı sağlayan akıllı telefondu. Gelişmiş dokunmatik ekranı ile telefonlar için bir devrim oldu diyebiliriz. Tabi o zamanlar App Store veya uygulamalar yoktu. 3.5” kapasitif ekran, 128 MB RAM ve 2 Megapixel arka kamera ile dönemine damga vurmuştu. Selfie kamerası bile yoktu.
Evet şimdiki telefonlar yokken bunları kullanıyorduk. Teknoloji aslında çok hızlı gelişiyor daha dün 3310 kullandığımı hatırlıyorum. Unutmadan bu liste dışında  önemli yere sahip daha bir sürü telefon var. Hepsini listemize sığdırmamız imkansız. Sizin için ”efsane” telefon hangisidir?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.