USB 3.2 Standardı Duyuruldu; 20Gbps Hızlar Kapıda


Hızlı

Promoter Group tarafından kısa süre önce yeni USB 3.2 standardı duyuruldu. Tüm detayları açıklanmayan ynei standart oldukça yüksek hızlar sunacak. USB 3.2 versiyonu son şekli Eylül ayındaki USB Developer Day etkinliği kapsamından duyurulacak.
Aktarılanlara göre USB 3.2 sadece Tip C kabloları destekleyecek. A/B tipi konnektörler bu veriyi taşıyacak alana sahip değiller. Veri demişken, USB 3.2, bize 20Gbps veri transfer hızları vaat ediyor. Bu, USB 3.1 Gen 2’nin yapabildiğini iki katı.

Bununla birlikte USB 3.2 standardı hali hazırda bulunan USB-C kablolarının çok şeritli özelliğini kullanarak 2GB/sn den daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirebilecek, pazardan alınan kablolar ve eski cihazlara da geriye dönük uyumlu olduğunu belirtelim -tabi eski yavaş hızlarda. Tabi mevcut kablonuzun 10Gbps hızları destekliyor olması gerekiyor -muhtemelen pazardan aldığınız 5 liralık kablo bunu yapamaz.
Tabi tüm bunları sevdiysen ve biraz mutlu olduysan sana kötü bir haber vermemizin sakıncası yoktur sanırım. USB 3.2 standardı için 2019 yılına kadar beklemeniz gerekecek.
Bununla birlikte ufak bir anekdot paylaşayım sizinle; USB 3.0 (5Gbps) artık bu şekilde değil, USB 3.1 Gen 1 olarak çağırılıyor. Ondan sonra USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) geliyor.
Kaynak; Gsmarena


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.