USB 3.2 Standardı Duyuruldu; 20Gbps Hızlar Kapıda | Dijitaller

USB 3.2 Standardı Duyuruldu; 20Gbps Hızlar Kapıda


Hızlı

Promoter Group tarafından kısa süre önce yeni USB 3.2 standardı duyuruldu. Tüm detayları açıklanmayan ynei standart oldukça yüksek hızlar sunacak. USB 3.2 versiyonu son şekli Eylül ayındaki USB Developer Day etkinliği kapsamından duyurulacak.

Aktarılanlara göre USB 3.2 sadece Tip C kabloları destekleyecek. A/B tipi konnektörler bu veriyi taşıyacak alana sahip değiller. Veri demişken, USB 3.2, bize 20Gbps veri transfer hızları vaat ediyor. Bu, USB 3.1 Gen 2’nin yapabildiğini iki katı.

Bununla birlikte USB 3.2 standardı hali hazırda bulunan USB-C kablolarının çok şeritli özelliğini kullanarak 2GB/sn den daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirebilecek, pazardan alınan kablolar ve eski cihazlara da geriye dönük uyumlu olduğunu belirtelim -tabi eski yavaş hızlarda. Tabi mevcut kablonuzun 10Gbps hızları destekliyor olması gerekiyor -muhtemelen pazardan aldığınız 5 liralık kablo bunu yapamaz.

Tabi tüm bunları sevdiysen ve biraz mutlu olduysan sana kötü bir haber vermemizin sakıncası yoktur sanırım. USB 3.2 standardı için 2019 yılına kadar beklemeniz gerekecek.

Bununla birlikte ufak bir anekdot paylaşayım sizinle; USB 3.0 (5Gbps) artık bu şekilde değil, USB 3.1 Gen 1 olarak çağırılıyor. Ondan sonra USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) geliyor.

Kaynak; Gsmarena

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

USB 3.2 Standardı Duyuruldu; 20Gbps Hızlar Kapıda

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz