Üstün Özellikleri ile: LeTV One Serisi


Çin’in video platformu olan LeTV yeni üst düzey akıllı telefonlarını tanıttı. 3 cihazdan oluşan akıllı telefonlar LeTV One,  LeTV One Pro ve LeTV One Max olarak adlandırılıyorlar. İsimlendirme ve arka tasarım biraz HTC modellerini hatırlatıyor olsa da diğer özellikleri ile bunu aklınıza bile getiremiyorsunuz. Tasarım açısından çok güzel duran modeller çok ince çerçeveleri ile de gözleri üstüne çekmeyi başarıyor.
En güçlü model olan LeTV One Max ile başlayalım. Modelde 2K (2560×1440) çözünürlüğünde 6.33” bir ekran yer alıyor. Qualcomm SnapDragon 810 yongasetini kullanan modelde 4 GB RAM yer alıyor. Daha önceleri Asus ZenFone 2 serisinde 4 GB RAM’i görmüştük. 64/128 GB Depolamaya sahip olan model 3400 mAh batarya ya sahip. Kamera tarafında ise arka kısımda OIS destekli 21 megapixel çözünürlüğünde kamera bulunuyor. Bu kamera Sony’nin IMX230 sensörünü kullanıyor ve 192 noktadan auto focus alabiliyor.
Ön yüzde ki kamera ise yine HTC’den tanıdığımız Ultrapixel (4MP) kamera kullanıyor. Modelde parmak izi okuyucusu, WiHD bağlantısı ve USB Type-C bağlantısı bulunuyor. USB Type-C barındıran ilk akıllı telefon olma özelliğine sahip olduğunu belirtelim. Ürünün çıkış tarihi veya fiyatı henüz belli değil.

LeTV One Max
LeTV One Max

LeTV One Pro modeline geçersek benzer bir donanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Yine 2K çözünürlüğün kullanıldığı ekran bu sefer 5.5” boyutunda. İşlemci olarak SnapDragon 810 biriminin kullanıldığı modelde ayrıca 4 GB RAM ve 32/64 GB depolama alanı bulunuyor. One Pro’nun arka tarafında OIS destekli 13 megapixel çözünürlüğünde kamera yer alıyor, bu kamera yine Sony yapım IMX214 sensörünü kullanıyor. Ön yüzde ise yine ultrapixel (4MP) kamera yer alıyor. Üst seviye donanım sunan bu model 400$ gibi çok rekabetçi bir fiyattan Çin’de satışa çıktığını söyleyelim. Bu cihazın direkt rakipleri olarak Galaxy S6, iPhone 6 veya HTC One M9 gösterilebilir.
LeTV One Pro
LeTV One Pro

LeTV One modeline gelecek olursak diğer modeller kadar güçlü olmadığını en başta söyleyelim. Orta-Üst seviyeye konumlandırabileceğimiz model 5.5” Full HD ekrana sahip. Modelde MediaTek’in Helio X10 yongaseti kullanılıyor. Bu yonga 8 adet Cortex-A53 çekirdeğinden oluşuyor ve 2.2 GHz hızında çalışıyor. 3 GB RAM bulunan model 16/32/64 GB depolama ve 3000 mAh bataryaya sahip. Modelin arka kısmında 13 megapixel çözünürlüğünde OIS destekli bir kamera yer alırken ön yüzde de 5 megapixel değerinde bir kamera kullanılmış. Model şuanda Çin’de önümüzde ki haftalarda satışa çıkacak olup fiyatları cihazın depolama alanına göre sırayla 240$, 257$, 270$ olarak belirlenmiş.
LeTV One
LeTV One

Genel olarak baktığımızda tüm modellerin metal bir kasaya sahip oluşu, fiyatlarının üstünde bir donanım sunması ve neredeyse çerçevesiz bir yapıda olmasıyla çok beğendiğimi söylemeliyim. Kim bilir belki sırada ki amiral gemi katili bu cihazlar olabilir. Bu arada unutmadan tüm modellerin Android 5.0 ile geleceğini ve yakın bir zamanda modellerini Amerika pazarına sunulacağını söyleyelim.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Bu telefon türkiyeye gelecek mi bizim için önemli olan o gelmiyorsada paylaşım falan yapmayın lütfen

  1. Merhaba,
   Cihazların Avrupa ve ülkemizde satışa çıkıp çıkmayacağı belli değil. Gelmeme ihtimali yüksek.
   Bizim amacımız sizleri dijital dünyadan haberdar etmek, bilgilendirmek. Yorumunuz için teşekkürler.

 2. Türkiyede bu telefonu alamamaktan sonra istediği kadar reklam yapın siz reklamı bırakın zaten çinliler kendilerine reklam yapıyor

  1. Açıklama yapmak gerekirse, One Plus One telefonu da Türkiye’de satılmadı hatta davetiye olmadan satılmadı. Biz davetiye hakkının çıktığına dair de haber yaptık ve isteyen yolunu yöntemini bulup Türkiye’de yaşamasına rağmen bu telefonu getirtti. Diğer bir örnek, Apple’ın tanıttığı servislerin tümünü Türkiye’de kullanamadığımız bir gerçek. Fakat biz onun da haberini yapıyoruz. Siz de hak verirsiniz ki teknoloji Türkiye etrafında maalesef gelişmiyor bu yüzden de biz dünyaya da bakmak zorundayız. Sizleri teknolojik gelişmelerden haberdar etmek için çalışmaktayız. Eğer ki Türkiye haberlerini vermeyip bunu veriyorsak o zaman size karşı söyleyecek sözümüz yok.
   Yorum yaptığınız ve bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.