Üstün Performanslı Radeon Fury X2 Geliyor


Yeni gelen bilgilere göre AMD, beklenildiği gibi çift Fiji GPU’lu Radeon Fury X2 üzerinde çalışmaya devam ediyor. Tek kartta iki tane Fiji GPU’sunu birleştirecek olan AMD, bu alanda rakibinin önüne geçebilir. Kartın bu yılın son çeyreğinde duyurusunun yapılması bekleniyor.

İşin teknik kısmına geçmeden önce daha yüzeysel bilgiler verelim. Fury X2 çift GPU‘dan oluştuğu için bunu iki adet Fury X’in birleşimi olarak düşünebiliriz. Mevcut verileri iki katına çıkarınca ortaya çok daha yüksek veriler çıkıyor. 4K çözünürlükte 60 FPS oyun bu kart ile rahatça sağlanabilecek. Fury X2’nin R9 295X2’den daha güçlü olacağını söylememize bile gerek yok 🙂
fury-x2-videocard (947 x 444)
Fury X2 haliyle güçlü bir kart olacak ancak gelen bilgilere göre kartın 350-400W arasında TDP değerinin olacağı söylenmekte ki bu oldukça iyi bir değer. Kartın performans tarafına döndüğümüzde ilk bakmamız gerek kısım GPU oluyor. İki adet Fiji GPU‘sunun bulunduğu kartta 8GB HBM bellek,  8192 Stream işlemcisi, 128 GCN, 128 adet ROP birimi ve 512 texture ünitesi yer alacak. (Bu rakamlar Fury X’in iki katı)

Çift GPU beraberinde 1024 GB/s bellek yolu genişliği 4096-bit x2  veri yolu getiriyor ki bu değerler muazzam diyebiliriz. Ek olarak kartın 17.2 TFLOPS seviyesinde bir performansının olacağı da söylenenler arasında. AMD’nin bu kartta rekabetçi bir fiyat politikası izleyeceği ve Titan X ile benzer fiyatta olacağı söyleniyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.