Venüs Eskiden Yaşanabilir Bir Gezegendi


New York’ta Uzay Çalışmaları NASA‘nın Goddard Enstitüsü‘nden bilim insanları yaptıkları yeni araştırmada Venüs’ü bilgisayar ortamında iklim modellemesine tabi tuttu. Modelleme sonucunda çıkan sonuçlar ise Venüs‘ün bundan 2 Milyar yıl öncesine kadar yaşanabilir bir gezegen olduğunu gösteriyor.
Geophysical Research Letters dergisinde paylaşılan araştırmada Venüs’ün, Dünya’da kullanılan iklim modellemeleriyle ele alındığını belirtiyor. Araştırmanın baş yazarı Michael Way, “Dünya’daki iklim değişikliğini modellemek için kullandığımız bu araçlar, aynı şekilde diğer gezegenlere hem geçmiş hem gelecek iklim biçimlerini belirlemek için de uyarlanabilir ”, diyor.
Bilim insanlarına göre Venüs bundan çok öncesinde şimdiki Dünya gibi yaşanabilir bir gezegendi. Fakat içinde bulunduğu ortam onu Dünya’nınkinden çok daha farklı bir sürece itti ve ikiz dünya şimdiki haline büründü. 1980 yılında NASA’nın Venüs’e gönderdiği Pioneer, bir zamanlar gezegende okyanusların olduğunu önermişti. Denya’ya göre Güneş’e daha yakın bir konumda olan Venüs, haliyle çok daha fazla ışına maruz kalıyordu. Yüksek ışınlar gezegendeki okyanusları ve suları buharlaşarak atmosfere karıştırdı ve sonrasında radyasyon ise su moleküllerini parçalayarak hidrojen atomunu gezegenden dışarıya adete püskürttü. Sonuç olarak karbondioksit gezegenin hakimi oldu ve Venüs şimdiki cehennem gibi bir yere büründü. Araştırmaların Venüs’ün yüzey sıcaklığının 462 derece olarak gösterdiğini belirtelim ve bu sıcaklık onu Güneş sistemimizdeki en sıcak yer yapıyor.

Bir zamanlar Venüs'te bulunan okyanıslar ve kara parçaları.
Bir zamanlar Venüs’te bulunan okyanıslar ve kara parçaları.

Gezegenlerin iklimlerinin oluşmasında onların dönüş hızıda oldukça etkili bir faktör. Ancak Venüs’ün kendi etrafında bir tam turu 117 gün sürüyor ki bu uzun bir süre. Bilim insanları Venüs’ün şimdiki kalın atmosferinin bu yavaş dönüş hızına bağladığı biliniyor. Acak yeni araştırmalar Dünya gibi ince atmosfere sahip gezegenlerinde yine aynı sonuca gidebileceğini belirtiyor.
İklimi etkileyen bir diğer faktör ise gezegenin topografik yapısı. Araştırmalar Venüs’ün tropik kesimlerinde Dünya’da olan daha fazla kara parçasına sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum okyanuslardan buhalarşan su seviyesini kısıtlarken su buharından kaynaklanan sera etkisine neden oluyor. Sonuç olarak bu şartlar gezegenin yaşanabilir bir ortama sahip olduğunu gösteriyor.
Makalenin yazarlarından Anthony Del Genio’ya göre Venüs’ün yavaş dönüşü yüzeyi ısıtıyor ve yağmur üreten kalın bir bulut tabakası oluşturuyor. Bu bulutlar solar ısınmaya karşı yüzeye siper oluyorlar. Bu da Venüs’ün o zamanki iklim sıcaklıklığının, Dünya’nın şimdiki sıcaklığından yalnız bir iki derece daha soğuk olmasına neden oluyor. Sonrasında ise Güneş onu yavaş yavaş bu hale getirdi. Yapılan bu araştırma en nihayetinde yeni keşfedilen gezegenler ve kendi dünyamız için oldukça önemli.
Kaynak 1; Fizikist.com
Kaynak 2; NASA


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.