Vivo, Parmak İzi Okuyucuda Devrim Yaratıyor!


Samsung ve Apple gibi dev şirketler parmak izi okuyucuyu ekrana entegre yapmayı düşüne dursun Çinli Vivo, bu işi çoktan yaptı bile.

Parmak izi okuyucular son dönemde akıllı telefonların vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Samsung, parmak izi sensörünü genelde ön yüzde konumlandırırken Galaxy S8 modelinde boydan boya ekran kullandığı için sensörü arkaya taşımak zorunda kalmıştı. Apple ise kalın çerçevelerinin yardımıyla parmak izi sensörünü şimdiye kadar ön yüzde tuttu.
Bir süredir dev firmalardan ekrana entegre (gömülü) parmak izi tarayıcı hamlesi beklerken hiç ummadığımız bir isimden, Çinli üretici Vivo’dan bu hamle geldi. Firma X9 Plus modeli ile birlikte ekrana entegre parmak izi okuyucuyu kullanarak sektörde bir ilki gerçekleştirecek. Şimdilik X9 Plus hakkında çok az detay bulunuyor. Cihazın ise 28 Haziran’da Şanghay MWC fuarında tanıtılması bekleniyor.

Apple iPhone 8’de de Kullanılabilir

Uzunca bir süredir elimize ulaşan çeşitli sızıntılar ve görüntülere göre Apple, bu yıl iPhone 7s, iPhone 7s Plus ve iPhone 8 olmak üzere 3 iPhone modeli tanıtacak. iPhone 7s ailesi mevcut modellerin iyileştirilmişi olarak karşımıza çıkacakken iPhone 8 ile bambaşka bir tasarım bizleri bekleyecek.
Apple, iPhone 8 ile birlikte boydan boya OLED ekran kullanacak ve bu ekrana entegre parmak izi tarayıcı (TouchID) bulunacak. Ayrıca iPhone 8’in beklenen kablosuz şarj özelliğine de sahip olmasını umuyoruz, en azından gelen bilgiler o yönde.
Samsung’un ilerleyen aylarda tanıtacağı Galaxy Note 8 modelinde ise açıkçası ekrana entegre parmak izi okuyucuyu beklemiyoruz, eğer olursa bu büyük bir sürpriz olur. Önümüzdeki yıl ise birçok firmadan bu teknolojiye sahip akıllı telefon çıkarmalarını bekliyoruz.
Kaynak 1 Kaynak 2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.