Volta Mimarili NVIDIA Titan V Tanıtıldı; Tüm Detaylarıyla Dünyanın En Güçlüsü!


Çok mu çok güçlü

NVIDIA, kendilerinin Titan ailesinin son üyesi olan ve aynı zamanda Volta mimarisi üzerinde şekillenen GPU’yu kullanan Titan V kartını duyurdu. NVIDIA Titan V, en güçlüsünün olması yanında en son teknolojileri yani 12mn Volta GPU ve HBM 2 bellekleri kullanıyor.
12nm FFN Volta GPU mimarisi ile şekillenen ekran kartı Titan V, elbette sıradan tüketicilere değil profesyonel tüketicilere hitap ediyor. Dolayısıyla en üst seviyeye hitap eden kartın fiyatının da 3000 Dolar olması pek şaşırtıcı değil ama bu pahalı olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.
NVIDIA Titan V, GV100 grafik işlemcisini kalbinde kullanıyor. Bu GPU’da toplamda 21.1 milyar transistör bulunuyor ve FP32’de 15 TFLOPS beygir gücü sağlıyor. Titan V sahipleri aynı zamanda HBM2 bellekleri de satın alıyor. 12 GB HBM2 bellek içeren kart NVIDIA tarafında bir ilki yaşatıyor zira NVIDIA, Quadro ve Tesla kartları haricinde bu bellek modüllerini hiçbir kartta kullanmamıştı.


NVIDIA TITAN V, GV100 GPU mimarisine dayanıyor ve toplam 5120 CUDA çekirdeği ve 320 doku birimi içeriyor. Bu, Tesla V100’de bulunan ile aynı çekirdek miktarı. Normal çekirdeğe ek olarak, kart da Volta GPU’nun içinde 640 Tensor çekirdeği de bulunuyor. Tensor çekirdekleri yapay zeka için yer alıyor. Kart, yapay zeka ile ilgili algoritmalar için en fazla 110 TFLOP GPU performansı sunabiliyor. GV100 çekirdeğin, 1200 MHz taban ve 1455 MHz boost ile hızlandırılırken bu muazzam özellikler 8 ve 6 pinli güç konektörü yapılandırması gerekli kılıyor ve 250 W‘lık bir TDP sunuyor. TDP değeri Titan X, Xp ve diğer Titanlar ile aynı.
Bellek tarafında dediğimiz gibi 12 GB HBM2 bellekler yer alıyor. 3072 bit bellek veri yolunda 1.7 Gbps veri hızı ile ilerleyen kart toplamda 652.8 GB/s bant genişliği sunuyor. Bant genişliği Titan Xp ile kıyaslandığında daha fazla. Bellekleri Tesla V100 ile kıyasladığımızda ise veri yolunda (3072 vs 4096) ve bellek miktarında (12GB vs 16GB) bir kıpma olduğunu görüyoruz.
Son olarak Titan V’nin hali hazırda satışa çıktığını ve fiyatının bir kez daha 3000 Dolar olduğunu belirtelim.

#Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir