WannaCry’dan Kurtulmanın Basit Bir Yolu Bulundu


Tarihin en büyük fidye virüsü –ransomware saldırısı olarak nitelendirilen WannaCry için basit bir çözüm geliştirildi.

Geçtiğimiz 12 Mayıs tarihinde WannaCry saldırıları başlamıştı ve aralarında Türkiye’nin de olduğu 150’nin üzerinde ülke bu saldırıdan etkilenmişti. Sağlık, bankacılık ve enerji sektöründe yer alan büyük şirketlerin yanında kişisel bilgisayarlar da WannaCry tarafından enfekte edilmişti. Tahminlere göre 300.000 civarında bilgisayarda bu virüs etkin durumda.

Ama WannaCry’dan kurtulmanız için bir yol bulunmuş olabilir. Tabi eğer sisteminizi yeniden başlatmadıysanız.
WannaCry sonrasında dosyalarınız şifrelenmiş olabilir ancak henüz bilgisayarınızı yeniden başlatmadıysanız güvenlik uzmanı Benjamin Delpy’den gelen ‘’wanakiwi’’ adındaki düzeltme aracını kullanabilirsiniz.

Program, şifrelemenin temeli olan asal sayılar için bir bilgisayarın belleğini araştırıyor. Ve daha sonra bunları şifrelenmiş dosyalar için kilit açma anahtarları oluşturmak için kullanıyor. Sistemi yeniden başlatmak bu asal sayıları silebilir. Ek olarak ‘’wanakiwi’’ programı sadece Windows 7 ve Windows XP’de çalışıyor (Zaten en çok bu sistemler etkilendi).

  1. Ayrıca Bakınız; Fidye Virüsü WannaCry Şans Eseri Durduruldu!

Öte yandan WannaCry saldırısının bitmediği hatta taklitçi yazılımların türediği belirtiliyor. Bununla birlikte güvenlik uzmanları ve firmaları bunu önlemeye çalıştıkça bu yazılımlar gelişmeye devam ediyor.
Wanakiwi programını
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.