WeChat Rusya’da Yasaklandı!


Popüler mesajlaşma ve transfer uygulaması WeChat, Rusya’da kullanıma yasaklandı. Çin’in en popüler mesajlaşma uygulamasının yasaklanma nedeni olarak kullanıcı verilerinin paylaşılmadığı gösterildi.

WeChat, milyonları aşmış sayıda kullanıcı sayısıyla sektöründe önemli bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Ülkesi Çin’de 900 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan uygulama, Hong Kong Free Press’in haberine göre Rusya tarafından yasaklanmış durumda. Yasaklamanın nedeni olarak ise WeChat’in Rusya hükümeti ile kullanıcı bilgilerini paylaşmaması.
Aslında Rusya’nın bu tavrı son dönemde oldukça sert bir hal almış durumda. Geçtiğimiz haftalarda BB Messenger ve Line gibi yine önemli uygulamalar benzer sebeplerden dolayı ülkede yasaklanmıştı. Tüm bunlara ek olarak LinkedIn’de hali hazırda şuan Rusya’da yasaklı durumda. Rusya, ülkesinde hizmet gösteren yabancı uygulamalarda kullanıcı verilerini ülkesinde depolamalarını ve gerekli olduğu takdirde paylaşmalarını istemekte.
Son olarak WeChat’in geliştiricisi Tencent ise yasağından ardından resmi siteleri üzerinden bir mesaj paylaştı. Mesajda, kendilerinin esasında Rusya’daki yasalara uyma zorunluluklarının olduğunu belirtseler de bunu reddettiklerini açıklıyorlar.
Kaynak; Digitaltrends


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.