Western Digital, SanDisk'i Satın Aldı


Depolama birimi piyasasında gerçekten başarılı bir şirket olan Western Digital, yine depolama teknolojileri kısmında aynı düzeyde başarıya sahip Sandisk’i satın aldı. Sandisk depolama teknolojilerinde birçok patente ve yenilikçi bilimsel çalışmalara sahip bir firmaydı. Bu yüzden Western Digital, Sandisk’i satın alırken 19 milyar doları gözden çıkarmış oldu. Aslında bu satın alma işlemiyle birlikte, piyasada çok ciddi yenilikler yaşanacağını söylemekte pek güçlük çekmeyiz. Sonuçta, başarılı iki şirketin satıştan öte, iş ortaklığına gittikleri oldukça aşikar. Bunu; Sandisk CEO’su Sanjay Mehrotra’nın WD yönetim kurulunda görevli olacağından ve Sandisk yönetim kurulununda WD yönetim kurulu ile birleşeceğinden çıkararak söylemek yanlış olmayacaktır.
WD firmasının SSD’leri kurumsal firmalarca tercih edilirken -kesinlikle çok pahalı olduğu için- Sandisk firmasının SSD’lerini genelde evlerde görmemiz mümkün. Umarım bu satışla birlikte SSD fiyatlarında ciddi bir azalma görebiliriz. Eğer beklediğimiz gibi olmazsa, SSD piyasası Sandisk gibi kaliteli bir markayı kaybetmiş olacak gibi gözüküyor. Çünkü kimse 120GB SSD’ye piyasanın çok çok üstünde para dökmeyi istemez.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.