WhatsApp ve Winnie the Pooh Çin'de Yasaklandı! | Dijitaller

WhatsApp ve Winnie the Pooh Çin’de Yasaklandı!


Winnie the Pooh?

Yasaklamaları ve anti-özgürlükçü tutumuyla sürekli gündemde olan Çin hükumetinden yeni bir yasaklama furyası daha geldi. Çizgi film olan Winnie the Pooh tamamıyla yasaklanırken WhatsApp‘ın ise kısmen tamamen erişime kapatıldığı aktarılmakta.

Winnie the Pooh’un yasaklanması ardında gerçekten gülünç bir tutum yatmakta. Aktarılanlara göre Çin’de yasaklanan Winnie the Pooh’un yasaklanma nedeni, ülkenin başkanı Xi Jinping’e benzemesi… Sevimli karakterin olduğu ”her şey” an itibariyle ülkede yasak, buna GIF’ler, çizgi film varsa animasyon dahil.

Öte yandan yasaklanan bir diğer platform ise WhatsApp oldu. Kısa bir süre önce ülkede onaylanan ”Büyük Güvenlik Duvarı” kapsamında WhatsApp’ın tamamen yasaklandığı aktarılıyor. The Verge’in haberine göre kullanıcılar resim, video ve dosya ve zaman zaman metin mesajı dahi gönderemiyor.

Bu durum WhatsApp’ın ülkede tamamen yasaklandığına işaret ediyor olabilir. Şimdilik resmi bir açıklama yok. Çin’in sergilediği bu anti-özgürlükçü tutumlar ülke içerisinde farklı platformların gelişmesine de yardımcı olmakta. Google’ın bir dönem ülkeden uzaklaştırılması sonrasında Baidu, Twitter’dan sonra Weibo ve WhatsApp’dan sonra şu sıralar oldukça popüler WeChat gibi hizmetler ortaya çıkmıştı.

Kaynak; The VergeCNN

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ve Winnie the Pooh Çin’de Yasaklandı!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz