Wikileaks; CIA, İstediği Cihazdan İstediği Kişiyi Dinleyebiliyor!


Wikileaks’in bugün paylaştığı gizli belgelerde CIA’nın platform ve cihaz farketmeksizin istediği her kişiyi istediği cihazdan dinleyebilidiği ortaya çıktı.

ABD Merkezî İstihbarat Teşkilatı yada bilindik adıyla CIA, son dönemlerde güvenlik ve dinleme alanlarında ciddi sorunlarla karşı karşıya. Adı skandallarla anılan kuruluş hakkında bugün çok çarpıcı bir gelişme yaşandı. Wikileaks‘in resmi Twitter hesabı aracılığıyla paylaştığı “Vault7” adındaki belge dizisinin Edward Snowden’in NSA hakkında paylaştığı gizli belgeleri gölgede bırakacağı dile getiriliyor. Ayrıca şimidye kadar paylaşılan en büyük çaplı Wikileaks paylaşımının bu olduğu belirtiliyor.

Arşivin yayımlanan ilk bölümü olan “Year One“da 8.761 belgenin yanı sıra CIA’nın Virginia’daki merkezinde bulunan yüksek güvenlikli bir siber istihbarat biriminden alındığı iddia edilen dosyalar yer alıyor. Yine bu bölümde CIA tarafından geliştirilen yazılımlar, virüsler, truva atları ve “zero day” saldırıları bulunuyor. Bunlar sayesinde global çaplı takip ve dinleme faaliyetlerinin yapıldığı belirtiliyor.
Belirtilenlere göre CIA’nın tüm bu bilgilerdeki kontrolünü geçtiğimiz günlerde kaybettiği ve yüzlerce milyon kod satırından oluşan bu gücün Hacker’lar arasında gezdiği ve en sonunda Wikileaks’a ulaştırıldığı ifade edilmekte. Eğer bu denli bilgileri başka herhangi bir oluşum ele geçirirse CIA kadar güçlü bir ağa sahip olabileceğinin altı çiziliyor.

Ne Kadar Tehlikeli

Aktarılanlara göre iPhone, Google Android, Microsoft Windows cihazların tümü, Samsung TV’ler, otomobiller, Whatsapp, Telegram, Antivirüsler, Skype ve interneti dahi olmayan bilgisayarlara rahatlıkla sızabilidiği ve dinleyebildiği belirtilen CIA’nın konu hakkında şimdiye kadar hiçbir açıklaması bulunmuyor. CIA’nın istediği takdirte tüm bu cihazlara bilerek oluşturulmuş arka kapılardan yararlanarak ulaşabileceği belirtiliyor. Bu sayede küresel ölçekli dinlemelerin tabanı oluşturuluyor.

Hack Ordusu

Bitti mi? Elbette hayır. Şaka gibi gelsede 2001 yılından beri kurumlar üstünde bir kimliğe kavuşan CIA’nın kendi küresel ölçekli hacker ordusunun olduğu ve sayılarının 5000 kadar olabileceği yine aktarılanlar arasında.
Konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Yeni gelişmeleri sizlere aktaracağız, takipte kalın.
(Yakında bir teröristin iPhone’unun şifresini kıramadık diye haberleri çıkarsak şaşırmayın.)
Kaynak 1Kaynak 2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.