Wikileaks'ın CIA Raporuna Samsung, Apple, Microsoft ve Telegram'dan Açıklama Geldi


Birkaç gün önce CIA’ya ait ‘Vault7’ programını ortaya çıkaran Wikileaks’ın bu belgeleri gündemin baş metni konumunda. Belgelere göre CIA, istediği herkesi istediği her cihazdan dinleyebilmekte.

Wikileaks’ın aktardıklarına göre iPhone, Google Android, Microsoft Windows cihazların tümü, Samsung TV’ler, otomobiller, Whatsapp, Telegram, Antivirüsler ve Skype internete bağlı ve bağlı olmayan cihaz birçok cihaza CIA rahatlıkla erişebiliyor ve dinleme yapabiliyor. Uçtan uca şifrelemenin palavra olduğu söylendi kısaca.

Öte yandan konu hakkında Samsung, Apple ve Telegram tarafından açıklamalar geldi.
Apple
“Bugünün iPhone’unda yer alan teknoloji, tüketicilerin kullanımına sunulan en iyi veri güvenliğini temsil ediyor ve bunu bu şekilde tutmak için sürekli çalışıyoruz”
“Ürünlerimiz ve yazılımlarımız güvenlik güncellemelerini müşterilerimizin eline hızlıca ulaştırmak için tasarlandı ve kullanıcıların yaklaşık yüzde 80’i işletim sistemimizin en son sürümünü çalıştırıyor.”
“İlk analizimiz bugün sızdırılan sorunların birçoğunun en son iOS’da zaten düzeltildiğini gösteriyorsa da, belirlenen tüm güvenlik açıklarını hızla ele almaya devam edeceğiz.
“Müşterilere her zaman en son iOS’u indirip en son güvenlik güncelleştirmelerine sahip olduklarından emin olmalarını istiyoruz.”

Samsung
“Tüketicilerin gizliliğini ve cihazlarımızın güvenliğini korumak, Samsung’un en büyük önceliğidir”
“Söz konusu raporun farkındayız ve konuyu acilen araştıyoruz.”

Microsoft
Microsoft sözcüsü, “Raporun farkındayız ve araştırıyoruz”

Öte yandan konu hakkında Telegram tarafından yapılan açıklamada kendilerine yönelik yapılan ithamların yanıltıcı olduğu belirtilirken güvenlik zaafının işletim sisteminden kaynaklandığını belirtiyor. Daha spesifik bir tabir ile açıklama yapan Telegram, kendi uygulamalarını dağın zirvesindeki bir kale olarak belirtirken dağı ise aygıt ve OS olarak belirtiyor. ”Kaleniz güçlü olabilir, ancak eğer dağ aşağıda aktif bir yanardağ ise, mühendislerinizin yapabileceği çok az şey var.
Ek olarak Google tarafı ise herhangi bir yorum yapmaktan kaçınmış durumda.
Şahsen evimde bulunan bir TV’nin yada elimdeki bir akıllı telefonun beni dinlediğini düşünmek son derece korkutucu bir durum. En başta insan haklarına aykırı bir durum. CIA ve ABD tarafından ayrıntılı bir açıklama herkes tarafından beklenmekte.
Bakalım neler olacak. Yorumlarınızı aşağıdan belitebilirsiniz.
Kaynak; BBC


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.