Wikipedia; İlgili Makaleler Değişti, Erişim Yasağı Neden Hala Sürüyor? | Dijitaller

Wikipedia; İlgili Makaleler Değişti, Erişim Yasağı Neden Hala Sürüyor?


Hey hey Wickie

Wikipedia‘yı bünyesinde barındıran Wikimedia Vakfı’nın başkanı Katherine Maher, Vikipedi’nin Türkiye’de erişime engellenmesi hakkında bir açıklama yaptı. Maher, iligili makalelerin güncellendiğini belirterek erişim yasağının kalkmasını umduklarını belirtti.

Wikipedia (Vikipedi) neredeyse 1 yıldır ülkemizde erişime engelli durumda. Bunun nedeni olarak Türkiye’nin Foreign involvement in the Syrian Civil War (Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi), State-sponsored terrorism (Devlet Destekli Terörizm) makalelerinde yer alması gösteriliyor.

Gazete Habertürk’ten Burak Güleç’in sorularını yanıtlayan Katherine Maher; “Türkiye’deki otoriteler bu makalelerin son halini incelememiş olabilir. Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz” açıklamasında bulundu.

Maher, ayrıca konuşmasında BTK’nın çok hızlı bir şekilde siteyi erişime engellediğini ve kendilerine cevap verme fırsatlarının dahi olmadığını aktardı. Makaleleri düzenleme yetkisinin ise Wikipedia’nın kıdemli editörlerinde olduğunu aktardı. Maher son olarak Türkçe’deki en büyük bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’nın tekrar erişime açılacağı günü iple çektiklerini ve Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) erişimin engellenmesiyle ilgili kararını beklediklerini söyledi.

Kısaca özetlemek gerekirse Wikipedia’da bulunan ilgili makalelerin düzenlendiği aktarılıyor ancak bu makalelerde Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği yine de belirtilmekte. Devlet Destekli Terörizm makalesinde Türkiye’nin yanı sıra ABD, İngiltere, Rusya, İtalya ve İsrail gibi pek çok ülke daha yer almakta.

#Kaynak; HaberTurk

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wikipedia; İlgili Makaleler Değişti, Erişim Yasağı Neden Hala Sürüyor?

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz