Windows 10, 1 Ayda Mac OS X'i Geçti


Windows 10‘un çıkışını sanki geçen aymış gibi hatırlıyorum, durun bir saniye zaten geçen ay tanıtıldı. Yapılan araştırmalara göre çiçeği burnunda işletim sistemi Windows 10, 1 ay da pazar payını ciddi oranda arttırdı. NetMarketshare’in hazırladığı verilere göre Windows 10 şuanda dünyanın en çok kullanılan 4. işletim sistemi durunda.
windows 10 pazar payı
Verilere göre Windows 10, pazarın %5.21‘ini almış durumda. Bu kısa süre içinde Linux dağıtımlarını ve Mac OS X’i geçen OS, Windows 8.1’in hemen arkasında. Geçen aya göre Windows 8.1 ve Windows 8 kullanıcı sayısı %2 düzeyinde bir düşüş yaşadı. Bunun  yanı sıra Windows XP sürümü de %1 düzeyinde bir düşüş yaşadı. Pazarın açık ara lideri konumunda olan Windows 7 ise en sert düşüşü yaşadı.
işletim sistemi pazar payı
 
Geçtiğimiz ay %60.73 oranında paya sahip olan Win 7, bu ay itibari ile %57.67 bandına geriledi. Genel pazara baktığımızda ise pazarın hakimi %91.2 ile Windows işletim sistemi. Windows 10’un hızlı yükselişinin devem etmesi bekleniyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir