Windows 10 için Tasarım Güncellemesi; Project NEON


Geçen yılın sonlarına doğru aslında Project NEON‘un ayak sesleri duyulmaya başlanmıştı. Windows 10 arayüzünde önemli bir tasarım değişikliğine gidecek olan Microsoft’un ilk adımı Redstone 3 güncellemesi ile atması bekleniyor. Bu güncelleme devasa bir güncelleme değil öyle ki hali hazırda  mevcut Windows 10 UI (diğer adıyla MDL2) üzerine kurulmuş küçük bir güncelleme olacak kendisi.
MSPoweruser tarafından aktarılan detaylara göre Project NEON olarak adlandırılan tasarım güncellemesi Windows 10’u daha sade, estetik ve moden bir dile kavuşturmayı hedefleyecek. Bununla birlikte özellikle Windows 7’de bulunan Aero Glass ile Win 8/7 dönemlerindeki animasyon efektlerinin harmanlanması da söz konusu.
Yeni tasarımı özetlemek gerekirse Microsoft Design Language 2 (MDL2) ile Windows 8’in Metro arayüzünün karışımı ve bir iki makyaj olarak aktarabiliriz. Öte yandan işletim sisteminin büyük bir kısmında Acrylic adında yeni bir bileşen de Windows 10’a katılıyor. Bu sayede 3. parti uygulamaların da yeni tasarıma uyarlanması sağlanacak.
Henüz geliştirilme aşamasında olan Project NEON hakkında bilinenler bu kadar. Tasarım güncellemesi çıktığı zaman daha fazla şeyi de değiştirebilir, bunu göreceğiz. Öte yandan bu yeni tasarım için biraz daha beklememiz gerekiyor. Aktarılanlara göre Project NEON’u, Redstone 3 güncellemesinde görmeye başlayacağız. Nisan ayında çıkacak olan Redstone 2’den yaklaşık bir yıl sonra çıkacak yani. Öte yandan bazı söylentiler de bu yılın sonunu işaret ediyor.

Kaynak; MSPoweruser


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir