Windows'da Aramalar Nasıl Hızlandırılır?


Merhaba, Hepinizin bildiği gibi tüm Windows sürümlerinde yer alan arama bölümünden dosya veya program arama işlemi bazen oldukça yavaş sürebiliyor. Bu bağlamda bugünkü yazımızda Windows içindeki aramaları nasıl son derece hızlandıracağımızı göstereceğiz.
Windows içinde arama yapmak bazen çok zahmetli olabiliyor, özellikle HDD kullanıyorsanız bu işlem çok can sıkıcı olabiliyor. SSD’lerde böyle bir sorun yaşanmasa da HDD’ler bu sorundan muzdarip. Yazımızın geri kalanında ki adımları yaparak çok basit şekilde aramaları hızlandırabilirsiniz.

  • İlk olarak Windows’umuzun arama bölümüne Dizin Oluşturma Seçenekleri yazıyoruz ve ilgili ayarı açıyoruz.

dizin oluşturma seçenekleri

  • Açılan pencereden ”Değiştir” butonuna basıyoruz.

1

  • Değiştir butonuna tıkladığımızda bilgisayarımızda bulunan sürücüleri görüyoruz. Programlarımız ve Dosyalarımız hangi sürücüde ise onuna başına tik işareti koymamız gerekiyor. Tabi isterseniz hepsini de seçebilirsiniz. Ancak söylemekte fayda var; Windows daha hızlı arama yapabilmek için dosyaları ve programları indexliyor, dolayısıyla diskinizde bir kaç GB’lık düşüş meydana gelebilir.2
  • Gerekli seçimleri yaptıktan sonra Tamam deyip çıkıyoruz, bundan sonra Windows dosyaları taramaya ve indexlemeye başlayacak. Bu işlem, sistem hızınıza göre değişebilir ancak biraz uzun sürecektir. İşlem sırasında bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

3
Evet işlem bu kadar. Gördüğünüz gibi çok basit bir uygulaması mevcut. Bu ayarı bilgisayarınızda HDD var ise tavsiye ediyoruz, özellikle Laptop HDD’leri bir hayli yavaş olabiliyor. Bu yüzden Laptoplar için bu ayar ilaç gibi gelecektir. Aklınıza bir soru takılırsa sormaktan çekinmeyin, bir sonraki rehber yazımıza kadar hoşçakalın.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. arama yapmak resmen eziyetti anlattığınız yöntemle ışık hızında arama yapıyorum çok teşekkürler.

    1. Evet, bu işlemden sonra eklenen dosyalar için de geçerli bu.