WWDC 15'te neler oldu ? – Özet


Merhabalar, Apple’ın bu haftayı fazlasıyla meşgul eden geliştirici konferansı WWDC 15 sona erdi. Lafı fazla uzatmadan konferansta neler olduğuna şöyle kısaca bir bakalım :

 • İlk olarak bir videonun ardından Apple CEO’su Tim Cook sahneye çıktı ve konferansa güzel bir giriş yaptı. WWDC’ye 70 farklı ülkeden katılım olduğunu ve bunların %80’inin ilk defa katıldığını belirtti.

tim

 • Tim Cook konferansta neler olacağına dair kısa bilgiler verdikten sonra sahneye güzel saçlı abimiz Craig Federighi‘yi çağırdı ve yeni Mac işletim sisteminden bahsedilmeye başlandı.
 • Mac OS’un en son sürümüne geçiş oranı %55’e ulaşmış bu rakam Windows’ta çok düşük : %7
 • Yeni Mac OS’un adı El Capitan oldu. Yeni işletim sisteminde kullanıcı deneyimi ve performans üzerine durulmuş.
 • El Capitan’da Safari gestures ları çok hoş olmuş. Spotlight’ın derinlemesine araması da bir diğer güzel özellik. Mesela bilgisayarınızdan “1 ay önce üzerinde çalıştığım ‘Çılgın Tahsin Dijitaller’i çoşturuyor’ adlı yazımı bul” gibi bir arama yapabiliyorsunuz ve bilgisayarınız bunu buluyor. Bu akıllı arama olayı benim hoşuma gitti, potansiyeli yüksek.
 • Son olarak El Capitan Yosemite’ye göre 1.4 kat daha hızlıymış, iOS’deki Metal’i Mac’e getirmişler ve bu sayede After Effects’ten 8 kat hızlı render alabiliyormuşsunuz (ben Apple’ın yalancısıyım) ! falan filan…
 • Mac OS’dan sonra iOS 9’a geçtiler. İlk olarak iOS’in ve Android’in son sürümlerine geçiş oranı karşılaştırıldı : iOS %83, Android %12

adoptadion

 • iOS 9’da Siri üzerine durulmuş. Siri’nin arayüzü değişmiş ve artık %40 daha hatasız çalışacakmış. Ayrıca Siri artık çok akıllanmış ve Apple’ın deyimiyle “proaktif bir asistan” haline gelmiş. Yani sizi artık çok daha iyi analiz ediyor, konumuzu biliyor, alışkanlıklarınız biliyor ve ona göre davranıyor. Apple bunları tanıtırken salonda bir Google Now havası esti sanki (Orada değildim ama Craig Federighi’nin saçlarından anlaşılıyor ehehe). Asistanımızın ne kadar akıllandığına bir örnek verecek olursak : Mesela sizi bir numara arıyor ve bu numara sizde kayıtlı değil, çok değerli asistanımız bu numarayı sizin mailinizde tarıyor ve eğer bulursa ekranda “bu arayan Serhat Yücel olabilir” yazıyor. Hmm. Peki.
 • Siri ve Spotlight birleşmiş ve ortaya çok daha pratik arama fonksiyonu çıkmış. Ayrıca Mac OS’da olan derinlemesine arama iOS 9’a da eklenmiş.
 • TABİKİ DE VERİLERİNİZ KİMSEYLE PAYLAŞILMIYOR.
 • Sonrasında sahneye bir ablamız gelir ve Apple Pay hakkında veriler vermeye başlar. Apple Pay şöyle iyi böyle iyi derken benim en çok hoşuma giden kısım şu oldu : Apple Pay İngiltere’de toplu taşıma araçlarında kullanılabilecekmiş. AKBİLİN SONU GELİYOR !
 • Apple Maps artık toplu taşıma güzergahlarını hatta ve hatta yürüyen merdivenlerin yerini bile gösterecekmiş. Bu özelliğin tahmin edebileceğiniz üzere Türkiye’ye ne zaman geleceği bilinmiyor.

maps

 • Notlar uygulamasına yenilikler gelmiş, linkler ve fotoğraflar eklemek artık çok daha kolay olmuş. (Sonunda)
 • Ve gelelim benim en çok hoşuma giden yeniliğe : News uygulaması. iOS 9 ile birlikte cihazımıza yerleşik bir uygulama geliyor. Bu uygulama  sayesinde tıpkı Flipboard gibi kendimize özel haber bültenleri dergiler vs. oluşturabiliyoruz. Uygulama Apple’ın tasarımıyla birleşince okumak çok daha keyifli bir hal almış. Üzgünüm Flipboard 🙁
 • Apple News uygulaması birçok yayıncıyla anlaşmış. Birçok değil baya fazla yayıncıyla anlaşmış. Kötü haber : Uygulama ilk olarak sadece ABD, İngiltere ve Avustralya’da çıkacak. Türkiye’ye kısa sürede gelmesini umut ediyoruz.
 • Sıra iPad’de. iOS 9 daha çok iPad’e yaradı diyebiliriz. Çok beklen split screen özelliği geldi. Aynı anda açık olan uygulamaların pencereleri arasında geçiş yapmak ve çalışmak demolardan gördüğüm kadarıyla çok kolay ve keyifli bir hal almış. Kötü Haber: SplitView sadece iPad Air 2’de çalışacak. (Benden duymuş olmayın da RAM yetmiyor RAM. Ondan)

111

 • Klavyeye kopyalama ve yapıştırma kısayolları eklenmiş (Sonunda)
 • iOS 9 ile birlikte cihazlarımıza pil tasarrufu modu geliyor. Herhalde bu özelliği çok açıklamaya gerek yok. Aslında hiçbirini açıklamadım 🙂
 • iOS 9 sadece 1.8 GB yer kaplayacak ve iPhone 4S’ten itibaren tüm modellere yüklenebilecek. iOS 9 eski ve yeni modellerde ciddi performans iyileştirmeleri vaat ediyor.
 • Daha sonra güzel saçlı abimiz geliştiricilere yönelik geliştirmelerden bahsetti ve salondan en fazla reaksiyon alan bombayı patlattı : Swift açık kaynak kodlu olacak.
 • Uzun süren alkışlar sonrası Tim Cook sahneye geri döndü ve her zamanki gibi inanılmaz rakamlardan bahsetti. AppleStore’dan bugüne kadar 100 milyar uygulama indirilmiş ve Apple geliştiricilere toplam 30 milyar dolar ödemiş. Biraz soluklanın…

100 Milyar uygulama

 • Tim Cook’un açıklamalarından sonra araya uzunca bir video girdi. Video’da tanıdık yüzler vardı ve Apple’ın hayatı ne kadar kolaylaştırdığından bahsedildi.
 • Sonrasında Kevin Lynch sahneye geldi ve Apple’ın göz bebeği Apple Wacth’dan bahsetti Bu kısmı nasıl açıklayacağımı bilmiyorum ama bu yazı madem bir özet bende kısaca geçmek zorundayım. Öncelikle saatimizi işletim sisteminin bir adı var : WatchOS. Saate birçok yeni özellik gelmiş. Bu özellikler ufak tefek şeyler ama kullanıcı memnuniyetini artıracak özellikler. Mesela saatin arka planına time-lapse videoları ekleyebiliyorsunuz. Bu sadece bir özelliği. Demolarda gösterilen özelliklerin hepsini buraya yazmak çok zor.

timelapse

 • Kevin Lynch saatle uzun bir süre oynadıktan sonra sahneye tekrar Tim Cook geldi ve Steve Jobs’un efsaneleşmiş repliğini kullandı “One more thing” (Dua edin bu yazı sadece bir özet…
 • Apple Music sonunda tanıtıldı. Tanıtıldı tanıtılmasına ama herkes Spotify gibi bir servis beklerken ortaya çok farklı bir şey çıktı. Apple Music içinde farklı özellikler barındıran çok geniş kapsamlı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Başlı başına ayrı bir yazı konusu olacak Apple Music için kısaca şunları söyleyebilirim : Kullanıcıyı müzikle etkileşime sokan sosyal bir platform.
 • Apple Music ilk 3 ay bedava sonrasında 6 kişilik aile için aylık 14,99 dolar tek kişi aylık abonelik ücreti ise 9,99 dolar.

Apple music

 • Tüm bunlar salondakilere aktarıldıktan sonra Tim Cook veda konuşmasını yaptı, Weeknd reyiz sahneye çıktı, şovunu yaptı ve konferans sona erdi

Evet sevgili okurlar yaklaşık 2,5 saatlik bir konferansı sizlere özetlemeye çalıştım. Bu yazıda değinmediğim birçok şey var farkındayım ama yazı kaçıranlar ve genel bilgi almak isteyen insanlar için bir özet niteliğinde olduğu için böyle olması gerekiyordu. Hatamız varsa affola. Değinmediğimiz özellikleri ve detayları sonraki yazılarımızda bulabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin, sağlıcakla kalın…


4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Öncelikle merhabalar. Bu etkinliği çok güzel özetlemişsiniz. Bu yüzden sizi tebrik ediyorum.Sanırım biraz yüzeysel olmuş ama bilgilendirici. Emeğinize sağlık..

 2. iOS 9’un iPad’i çok daha çekici hale getirdiğini düşünüyorum. Yazınız da çok açıklayıcı bir özet olmuş, tebrikler. 🙂