WWDC 15'te tanıtılması beklenen 9 şey


Apple’ın her yıl düzenlediği gelenekselleşmiş geliştirici konferansı bu yıl 8 Haziran’da gerçekleştirilecek. Her yıl olduğu gibi bu yılki etkinlikte de iPhone, iPad, ve Mac’ler için büyük yazılım güncellemeleri gelecek ama bu sefer bundan birazcık daha fazlasını bekliyoruz. Apple’ın geliştirici konferansında tanıtılmasını beklediğimiz 9 yeniliği sizler için sıraladım.

1- Apple’ın yeni müzik servisi

Apple - Beats
Apple’ın Beats’i satın almasından bu yana çıkan spekülasyonlar ilk defa bu kadar ciddiye bindi diyebiliriz. Apple’ın Beats ve iTunes altyapısını kullanarak Spoify’a rakip bir müzik servisi tanıtmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Adı henüz kesinleşmeyen servisin 10 dolarlık aylık ücretiyle sınırsız müzik erişimi sunması bekleniyor. Apple’ın tıpkı Spotify gibi ücretsiz bir sürüm sunup sunmayacağı ise merak konusu. Apple’ın bu servisi Android kullanıcılarına da getirmesi bekleniyor. Apple’ın müzik sektöründeki ağırlığı Spotify ve TIDAL gibi rakiplere zor günler yaşatabilir.

2- iOS 9

iOS 9
Bildiğimiz gibi iPhone’un en büyük silahı her zaman işletim sisteminin stabilitesi olmuştur. iOS 8 ile birlikte bazı kullanıcılar sistemin eski versiyonlarına oranla stabilitesini kaybettiği yönünde şikayette bulunuyordu. Apple iOS 9 ile birlikte çeşitli performans iyileştirmeleri yaparak iOS’in eski stabilitesini geri getirmeyi hedefliyor. Apple’ın yeni mobil işletim sisteminin ne gibi ekstra özelliklerle geleceğini lansman günü öğreneceğiz.

3- Haritalar uygulaması toplu taşımayı öğrenecek

Apple Map
Çıktığı gibi kullanıcıların birçok hatayla karşılaştığı Apple’ın haritalar uygulamasında değişikliğe gidileceği konuşuluyor. Haritaları geliştirmek için çok çalışan Apple’ın artık bazı büyük şehirlerde toplu taşıma güzergahlarını da göstermesi bekleniyor.

4- Yeni OS X

OSX
Elbette her sene olduğu gibi bu sene de Mac işletim sistemi çeşitli yeniliklerle gelecek. Bu yeniliklerin kararlılık ve güvenlik odaklı olması bekleniyor.

5- Apple Watch uygulamaları

Apple’ın göz bebeği Apple Watch’ın en önemli kısımlarından biri şüphesiz uygulamalar. Markalar tarafından oldukça dikkat çeken ve birçok markanın resmi uygulamasına sahip olan Apple Watch’ta yakında native uygulamaları daha sık görebileceğiz. Apple’ın konferansta geliştiricilere Apple’ın Watch’ın neler yapabileceğini daha iyi anlatmasıyla birlikte daha yaratıcı uygulamalar görebiliriz.

6- Apple Pay yenilikleri

Apple Pay
Apple Pay ile birlikte mobil ödeme konusunda çığır açan Apple’ın konsferansta yeni ortaklıklar ve geliştirmeler hakkında açıklamalar yapması bekleniyor.

7- Akıllı evler

Geçtiğimiz WWDC de tanıtılan HomeKit bu sene daha çok ön plana çıkacak gibi görünüyor. Nesnelerin internetinin önlenemez yükselişi ve akıllı ev platformlarının önemi önümüzdeki senelerde daha çok artacak. Konferansta Apple’ın bu konu üzerine de durması bekleniyor.

8- Yeni yazı fontu ve çoklu ekran görünümü

multitasking_air
Apple’ın iOS 9 ve OS X ‘de yeni bir yazı fontu kullanması bekleniyor. Şuan da Steve Jobs’ın tercih ettiği Helvetica Neue yazı fontunu kullanan Apple’ın San Francisco adlı bir yazı fontu kullanacağı konuşuluyor.
Yeni işletim sistemleriyle birlikte iPad’in çoklu ekran görünümünü de destekleyeceği konuşulanlar arasında.

9- Google Now’a rakip

WWDC 15’te görmeyi beklediğimiz bir diğer şey ise Apple’ın komut istemeyen akıllı asistanı Google Now’a rakip bir servis sunması. Bazı kaynaklara göre bu servisin adı bile belli:  “Proactive”
Apple’ın WWDC 15’te neler tanıtacağı merak konusu. Ben internet aleminde dolaşan dikkat çekici söylentileri sizler için derledim. Sağlıcakla kalın…
 
 
 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.