Xiaomi Mi 6 Duyuruldu; Snapdragon 835, Çift Kamera ve Dahası


Xiaomi, önceki senelere nazaran yeni amiral gemisini tanıtmakta biraz geç kalsada nihayetinde Xiomi Mi 6’yı duyurdu. Firma, politika icabı yine modeli üst seviye donanım ile bütünleştirip fiyatını olabilecek en uygun seviyede tutmayı yine başarmış.

Cihazın teknik özellikleri ve fiyatına geçmeden önce ilk olarak tasarımına değinmem gerek. Geçtiğimiz modellere göre Xioami Mi 6, tasarım konusunda birkaç adım daha ileriye gidiyor ve kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefliyor. Standart düz ekrana sahip olsada hem arkadan hemde ön taraftan kavisli cam tasarımı ve çerçevedeki metal oldukça iyi bir hissiyatı elimize geçirecektir. Kavisli yapı 4 kenardan 3D şeklinde kıvrıldığı için avuç içinde cihazı tutmak oldukça kolay olacaktır kısaca.

Cihazın ön yüzüne baktığımızda ise 2017’nin modası incecik çerçeveler yerine bizleri standart bir tasarım karşılıyor ancak işçilik kalitesi üst düzeyde. Parmak izi okuyucu ön yüzde yer alıyor ancak Xiaomi bunu cama, ekrana entegre olarak aktarıyor. Çıkıntı yapmayan Home/parmak izi okuyucusu muhtemelen ultrason tabanlı bir sensör çözümünü kullanıyor. Cihazın arka tarafında ise çift kamera ve parlak cam kaplama bizleri karşılıyor. Aynı zamanda Xiomi Mi 6, su sıçramalarına karşı dayanıklı yapıda.
Xiaomi Mi 6’da yine 5.15 inçlik Full HD panel kullanılıyor. 600nit gibi oldukça parlak bir seviye sunabilen ekran aynı zamanda 1nit seviyesine kadar parlaklığını düşürebiliyor. Yatarken telefon kullananlar için iyi bir çözüm. Bununla birlikte panelde kullanılan negatif LCD ile siyahların gerçekçiliği arttırılıyor.

Snapdragon 835 yongasından gücünü alan Mi 6’da çift kanal 6 GB LPDDR4x RAM yer almakta. Bellekteki ”X” takısı enerji verimliliğinin daha iyi olduğunu gösteriyor. Depolama tarafında ise 64/128 GB seçenekleri yer alıyor. 3.5mm kulaklık girişinin yer almadığı cihaz, Full HD ekranı ile bu donanımı birleştirdiğinde adeta bir performans canavarı olmuş desek yanlış olmayacaktır.
Kamera tarafındaysa çift kamera standardı yakalanmış. İki adet 12 MP kameranın yer aldığı cihazda ana kamera geniç açılı, diğer kamera ise telefoto görevini alıyor. Serbest odaklama noktasında oldukça iyi olan kameralar 2X optik zoom, 10x sanal zoom yapabiliyor.

Geniş açılı kamerada ise 4 eksenli OIS yer alıyor. Kamera yetenekleri aslında iPhone 7 Plus’a benziyor. Ayrıca ön tarafta 8MP selfie kamera yer alıyor ve hem arka hemde ön kamera 2160p 30FPS video çekebiliyor. Tüm bunlar 3350mAh gücündeki batarya ile destekleniyor. Batarya USB Type C üzerinden hızlı şarj edilebiliyor.
Xiaomi Mi 6 bu ayın sonuna doğru piyasaya çıkacak. Cihazın fiyatları bellek konfigürasyonuna ve kaplamasına göre değişiklik gösteriyor;
6 GB RAM ve 64 GB depolama: 360 Dolar

6 GB RAM ve 128 GB depolama: 420 Dolar

6 GB RAM ve 128 GB depolama Serkamik Kaplama: 435 Dolar

Kaynak; Xioami


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.