Xiaomi Mi A3 Tanıtıldı, Beklenti Balonu Söndü!


Stok Andorid tabanlı Android One projesi kapsamında sürdürülen Xiaomi Mi A serisi Mi A3 ile güncellendi. Fakat daha önceki haberimizde bahsettiğimiz söylentiler ve dolayısıyla oluşan büyük beklenti maalesef pek karşılanmadı. Xiaomi Mi A3, firmanın bir süre önce çıkardığı CC9e modelini baz alıyor ve herhangi bir yükseltme yapmıyor.

Bunun anlamı bazı yönlerden Mi A3’ün Mi A2’den geride olduğu noktaların bulunması. 6.1 inçlik Super AMOLED ekran sunduğu 720 x 1,560 çözünürlük ile Mi A2’den (1080p) geride yer alıyor. Büyük ekranda 720p çözünürlük 2019 yılında pek olmasını istediğimiz bir şey değil.

Kamera Konusunda İddialı

Öte yandan önceki modele göre önemli geliştirmelerin odluğunu da belirtmeliyiz. Özellikle kamera tarafında ki iyileştirme önemli. Mi A3’ün arka tarafında 48 MP çözünürlüğünde f/1.78 diyafram aralığına sahip bir sensör yer alıyor. Bu sensöre 8 MP geniş açı lensi ve 2 MP derinlik algılayıcı sensör eşlik ediyor. Ön tarafta ise 32 MP çözünürlüğünde kamera yer alıyor. Telefonun gerek gündüz gerekse de düşük ışık koşullarında fiyatı düşünüldüğünde memnun edici fotoğraflar elde edeceğini söyleyebiliriz.

Bir diğer ilerleme ise batarya tarafında. Önceki modelde yer alan 3000mAh yerine firma yeni modelde 4030 mAh gücünde batarya yükseltmesi yapıyor. Ayrıca 18W hızlı şarj desteği de bulunuyor. Ancak hemen belirtelim, kutudan çıkan adaptör 10W gücünde.

Bir diğer iyi haber ise 3.5 mm kulaklık jack girişinin geriye dönmüş olması. Ek olarak microSD kart desteği de bulunan telefonda 64 GB ve 128 GB depolama seçenekleri yer alıyor. 4 GB RAM ile desteklenen telefona Snapdragon 665 yongası güç veriyor. Önceki modelden daha güçlü bir yonga olduğunun altını çizelim.

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Android 9 Pie, Bluetooth 5 gibi diğer özellikleri de bulunan telefon gradyan geçişli mavi, beyaz ve siyah renk seçeneklerine sahip. 24 Temmuz itibariyle pazardaki yerini alacak olan Mi A3, hali hazırda ön siparişe açılmış durumda. Fiyat noktasında ise 64 GB model 249 Dolar, 128 GB model ise 279 Dolar etikete sahip. Türkiye çıkış tarihi bir netlik kazanmadı fakat Ağustos-Eylül-Ekim gibi gelmesi bekleniyor.

#Kaynak; GSMArena


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.