Xiaomi'nin Kendi İşlemcisi ''Pinecone'' Çok Yakında Bizlerle


Çinli dev teknoloji şirketi Xiaomi belkide son yılların en iyi ve hızlı yükselen firmaları arasında lider konumda yer alıyor. Neredeyse her pazarda boy göstermeye çalışan firma bu kez zincirlerinden kurtulmaya hazırlanıyor. Bir süredir gündemde olan Xiaomi’nin kendi işlemcisi hakkında kısa süre önce yeni detaylar elimize ulaştı.
Pinecone adını taşıyan firmanın ilk mobil yonga seti, kendisine muhtemelen Xiaomi Mi 5c cihazında yer bulacak. 28 Şubat tarihinde Pekin Ulusal Kongre Merkezi’nde düzenlenecen etkinlikte lanse edilmesi beklenen Pinecone hakkında elimizde çok fazla detay bulunmuyor ama kendilerinin 8 çekirdekli yapıda olduğu 4+4 formunda Cortex-A53 çekirdeklerine ve Mali T860 GPUsuna ev sahipliği yaptığı sentetik testlerde görülüyor.

Bununla birlikte yarı iletken uzmanı Laoyao‘nın aktardıklarına göre Pinecone işlemcisinin geçmişi Kasım 2014’e kadar dayanıyor. Zira Xiaomi ve Leadcore tarafından kurulan ve hisse çoğunluğunun Xiaomi’de bulunduğu Pinecone Electronics birkaç yıldır bu proje üzerinde çalışmaktaydı.
Xiaomi açısından bu hamle oldukça önemli çünkü bu sayede kendisini Qualcomm ve MediaTek’ten kurtarabilecek ve daha verimli, daha düşük maliyetli üretimler gerçekleştirebilecek. Samsung, Huawei, Apple bu senaryolara örnek olarak verilebilir. Bakalım yonga bekleneni sunabilecek mi?
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.