Yapay Zeka Gerçeğinden Ayırtılması İmkansız Sahte Obama Videosu Yaptı | Dijitaller

Yapay Zeka Gerçeğinden Ayırtılması İmkansız Sahte Obama Videosu Yaptı


Montaj

Washington Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği yeni bir yapay zeka, insanların konuşmalarından ve ağız hareketlerinden yola çıkarak onlara ait olmayan videolar oluşturabiliyor. Şimdi, sesleri tekrar eden ve bunu kusursuz bir şekilde yapan çözümler mevcut fakat Washington Üniversitesi bunu çok daha ileri götürerek işi korkunç bir boyuta taşımış.

Geliştirilen yapay zeka, derin öğrenme sayesinde kişilerin ağız hareketlerini ezberliyor, seslerini klonluyor ve ortaya anlaşılması neredeyse imkansız videolar çıkartıyor. Ekip, bir deneme için ABD’nin eski başkanı Barrack Obama‘yı kullanmış. Tam 17 saat boyunca Obama’nın videolarının izletildiği yapay zeka, ağız hareketlerini ve sesini alarak çok farklı bir video oluşturdu. 

Esasında bu oldukça ürkünç bir şey. Size ait olmayan bir konuşmanın haberlere çıktığını düşünsenize… Ancak, elbette yapay zekanın yaptığı video kusursuz değil. Dikkatle izlenirse Obama’nın ağız hareketlerindeki bulanıklık ve zaman zaman oluşan titreme gözlemlenebilir.

Ancak bir iyi haber. Bu teknoloji bunun için kullanılmayacak. Araştırmacılar, yapay zekayı Skype gibi video görüşme platformlarında kullanmayı planlıyor. Bildiğiniz gibi görüntülü görüşmelerde bağlantı problemleri olabiliyor ve taraflar konuşmaları anlayamıyor. YZ sayesinde sesler ve ağız hareketleri taklit edilecek ve dolayısıyla konuşma esnasında bir sorun olup olmadığı anlaşılmayacak.

Kaynak; 1 ve

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zeka Gerçeğinden Ayırtılması İmkansız Sahte Obama Videosu Yaptı

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz