Yarın (1 Mayıs) Adil Kullanım Kotası'nda Değişecek Şeyler


Adil Kullanım Noktası-Kotası (AKN-AKK) adı verilen sistemin kaldırılmasına yarın bir adım daha yaklaşıyoruz. 1 Mayıs itibariyle bazı güzel şeyler olacak, dilerseniz onları bir hatırlayalım.

Bundan yaklaşık 4 ay önce yaptığımız haberde AKN’nin yakında kaldırılacağını ve 1 Mayıs 2017 tarihinde de bazı değişikliklere uğrayacağını sizlere aktarmıştık. BTK ve Bakanlık tarafından alınan karar doğrultusunda 1 Mart tarihinde mobil internette AKN sonrası hız 128Kbit/s’ye çıkarılmış ve ayrıca geniş bant internet hizmetlerinde de işletmeciler ”AKN’nin %80’ine ve %100’üne ulaşıldı” diye mesaj atmaya başlamıştı.
Alınan kararın ikinci adımı olan 1 Mayıs’ta ise artık 02.00 ile 08.00 saatleri arasından yapılacak internet kullanımı (download) kotaya dahil olmayacak. Bununla birlikte eğer Adil Kullanım Kotası’nı aşarsanız hızınız aldığınız-kullandığınız hizmete göre orantılı şekilde düşürülecek. O rakamlar da şöyle;

Adil Kullanım Kotası, 31 Aralık 2018’de kaldırılacak.

Bunlar İyi Şeyler, Alışık Değiliz. Kötü Bir Şey Çıkmasın Başımıza?

Evet, son birkaç gündür internette bazı söylentiler dolanıyor. Resmi bir bilgi olmasa da operatörlerin unuttuğumuz KOTA şeysini tekrar geri getireceği gündemde. Kota’yı aştığınızda da GB başına operatöre göre 1 veya 2 TL faturanıza yansayacak iddiaya göre. Bu iddia üzerine bazı forumlarda kullanıcıların TurkNet’e geçtiği, bazılarının ise hali hazırda bulunan taahütlü paketlere abone olduğunu da görüyoruz.

Bu iddia son derece ciddi olsa da henüz resmi bir şey olmadığı için doğrudan haberini yapmamayı seçtik. Eğer olurda yarın operatörler yeni tarifelerinde bu söylediklerimizi gerçekleştirirse haberini yaparız. Umarız böyle bir iş yapmazlar, zira bu hem tüketiciyi hem de BTK’yı aptal yerine koymak olur.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.