Yeni AMD Ryzen Güncellemesi Bellek Desteğini Arttıracak


AMD’nin çiçeği burnunda işlemci ailesi Ryzen, yeni bir güncelleme daha alıyor. Güncelleme sonrasında işlemciler daha fazla bellek desteğine kavuşacak.

Ryzen bellek desteğini genişletmek ve 20’den fazla yeni RAM kitleri ile otomatik uyumluluk sağlamak için AMD yeni bir mikrokod güncellemesine hazırlanıyor. Aslında bu mikrokod güncellemesinin geçen ayın sonlarında AMD tarafından geleceğini duymuştuk. Bugün ise bir Gigabyte sözcüsü, forum yazısında, yeni AGESA 1006 mikrokod güncellemesinin mevcut Intel uyumlu DDR4 bellek modülleriyle Ryzen’in uyumluluğunu sağlamak için 20’den fazla yeni bellek kaydı eklediğini doğruladı.
Ryzen kullanıcılarınından gelen erken geri bildirimler, Ryzen işlemcilerle en iyi performans gösteren DDR4 belleğin Samsung’un B-die bellek yongalarına sahip olduğunu gösterdi. AMD’nin teknik pazarlama lideri Robert Hallock’da Samsung B-die DDR4 belleklerin Ryzen işlemcileriyle en iyi uyumluluğa ve en yüksek hızaşırtma sonuçlarına elverişli olduğu belirtmişti.
Şu anda Ryzen işlemci için DDR4 bellek arıyorsanız Samsung B-die belleklerine bakmalı ve onları satın almalısınız zira bu bellekler ile bir uyumluluk sorunu yaşanmıyor.
Sorunların yaşanmasının kaynağında ise Intex XMP (Exteme Memory Profile) standardı yatıyor. Reklamlarda gördüğünüz yüksek hızların Ryzen’de ulaşılmamasını sağlayan olay bu. Tabi biraz teknik kullanıcılar çoğu zaman bu sorunu belleklerin gerilimini 1,5v’ye yükselterek çözebiliyor.
Bu arada Ryzen için bir Reddit kullanıcısı olan Wiidesire, Samsung B-die yongalarına sahip tüm modelleri içeren müthiş bir liste hazırladı;

Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.