Yeni Araştırma; Buzullar Hızla Eriyor, Sular Yükseliyor!


Dünya aslında her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Kötü gidişatın bir etmeni olan Küresel Isınma sorunu aslında bir ülkenin değil bütün ülkelerin ortak sorunu. Küresel ısınmayı engellemek adında bir çok girişimler yapılıyor ancak sonuçlar gösteriyor ki yapılanlar yeterli değil zira kutuplardaki erime devam ediyor.
ABD Enerji Bakanlığı ve NASA ortak çalışmasıyla yeni bir araştırma yapıldı ve sonuçlar hiçte iç açıcı değil. Araştırmacıların belirtiklerine göre 1991’de meydana gelen Pinatubo Yanardağı’nda ki patlama sonucunda atmosfere binlerce ton sülfirik asit saçılmış ve gezegen geçici olarak soğuma sürecine girmişti.
171Bu sürede yapılan araştırmalar da dolayısıyla bundan etkilenmiş ve yanlış sonuç vermiş durumda. Yapılan araştırmada yanardağı patlaması ve etkenleri gözardı edilerek yeni sonuçlara ulaşılmış. Araştırmacılar deniz ve okyanus seviyelerinin beklenen ve öngörülenden daha fazla yükseldiğini kaydetmiş durumda. Bununla birlikte doğal su kaynaklarında da ciddi azalma söz konusu.
Suların yükselmesi ve artan dünya sıcaklığı şimdilik telafi edilebilir seviyede, sadece ciddi önlemler almak gerekiyor. Sonrasında ise çok geç olabilir ve elimizden yapacak bir şey gelmez ve düzeni doğa kendisi sağlamaya çalışır. Bu süreçte ciddi kayıplar, ekosistemde bozulmalar olacaktır ki bunların olmasına gerek yok, sadece dünyayı ısıtmayı bırakalım.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.